Ile Polacy wydali na święta? Kwoty, jakie wydali szczególnie zdumiewają.
W tegorocznym badaniu IBRiS ujawniono, że przeciętne wydatki na święta Bożego Narodzenia wyniosły około 1575,95 zł, co oznacza wzrost o 8 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym. Jest to najwyższy wynik od pięciu lat, co zdaniem autorów raportu może być spowodowane inflacją, ale także większą chęcią do świątecznych wydatków. Polscy konsumenci mają wydać na święta łącznie 21,9 mld zł.
Zgodnie z raportem, prezenty stały się dla respondentów mniej istotne niż dawniej. Mimo wzrostu wydatków świątecznych, zmienia się struktura tych wydatków. W tym roku Polacy przeznaczą na prezenty 51 proc. budżetu świątecznego, podczas gdy w poprzednich latach było to aż 66 proc. Możliwe jest, że większą część środków przeznaczają na inne kategorie, takie jak żywność, dekoracje czy organizację spotkań rodzinnych.
Z badania wynika, że większość respondentów (56,7 proc.) planuje wydać na święta tyle samo co rok wcześniej. Jednak 24 proc. osób chce zwiększyć wydatki, a 13 proc. zamierza zmniejszyć świąteczny budżet. To dowodzi, że mimo rosnących kosztów świątecznych, Polacy starają się zachować kontrolę nad swoimi finansami.
Coraz częściej odkładamy zakupy świąteczne na ostatnią chwilę – w tym roku 52 proc. badanych zadeklarowało, że zacznie finalizować zakupy w drugiej połowie grudnia, tuż przed świętami. To znaczący wzrost w porównaniu z poprzednimi latami. Jednocześnie zwiększa się grupa osób (14,3 proc.), które planują zakupy z wyprzedzeniem, już w listopadzie.
Najwięcej zakupów spożywczych będzie zrealizowanych w dyskontach, gdzie wiktuały zamierza kupić 67,4 proc. badanych. Hipermarkety czy supermarkety wybierze 39,9 proc. respondentów, na bazarach zrobi zakupy 33,6 proc. osób, a 33,4 proc. wybierze konkretny sklep. Zakup produktów żywnościowych przez internet planuje 15,3 proc. badanych.
Pod choinką najczęściej znajdą się kosmetyki, na które zdecydowało się 38,5 proc. respondentów. Zabawki kupi 33,9 proc., słodycze 30,8 proc., ubrania 29,1 proc., a sprzęt elektroniczny 24,2 proc. Książki jako prezent wybierze 21,8 proc. badanych, biżuterię 17,5 proc., karty podarunkowe 10,3 proc., gry komputerowe 7,8 proc., a gotówkę 26,5 proc. 17,9 proc. respondentów jeszcze nie podjęło decyzji w tej kwestii.
Badanie zostało przeprowadzone w dniach 24-25 listopada br. na ogólnopolskiej próbie 1100 osób metodą telefoniczną z wykorzystaniem CATI.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.