Gospodarka

Inflacja bazowa w październiku niższa niż oczekiwano według najnowszych danych NBP

Według danych przedstawionych przez Narodowy Bank Polski, inflacja w październiku br. kształtowała się na poziomie 5 proc. w ujęciu rocznym oraz 0,3 proc. w ujęciu miesięcznym. Po wyłączeniu cen administrowanych, inflacja wyniosła 3,5 proc. rdr, przy minimalnym wzroście z 3,4 proc. w poprzednim miesiącu. Natomiast po wyłączeniu cen najbardziej zmiennych oraz cen żywności i energii, wskaźniki inflacji oscylowały odpowiednio w granicach 5,3 proc. i 4,1 proc. rdr. Tzw. średnia obcięta, eliminująca wpływ cen o skrajnej dynamice, wyniosła 4,5 proc. rdr.

Analitycy banku ING przewidują, że do końca roku inflacja pozostanie na poziomie około 5 proc., przy jednoczesnym braku zmian w stopach procentowych. Pierwszą obniżkę stóp procentowych prognozują dopiero w drugim kwartale 2025 roku. Z kolei Santander Bank Polska przewiduje, że szczyt inflacji nastąpi w marcu 2025 roku, kiedy wskaźnik ten może sięgnąć 6 proc.

Według ekonomistki PKO Banku Polskiego, Urszuli Kryńskiej, Polska będzie utrzymywać pozycję lidera wzrostu gospodarczego, ale jednocześnie będzie borykać się z wysoką inflacją. Prognoza Komisji Europejskiej mówi o podwyższeniu wzrostu gospodarczego Polski w latach 2024 i 2025, przy jednoczesnym obniżeniu prognozy inflacji na 2024 r. z 4,3 proc. do 3,8 proc., a na 2025 r. z 4,2 proc. do 4,7 proc. Według Brukseli, wzrost w przyszłym roku ma wynikać z planowanego „odmrożenia” cen energii.

Dodatkowo, dzięki poprawie koniunktury zagranicznej oczekiwane jest silniejsze ożywienie eksportu. Inwestycje zasilane przez środki z Unii Europejskiej mają wspierać wzrost gospodarczy Polski w 2025 r. Pomimo obniżenia prognozy inflacji przez KE na 2024 r., całościowo sytuacja gospodarcza kraju wydaje się być stabilna i perspektywiczna.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.

Pokaż więcej

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu zrzesza ze sobą osoby prywatne oraz firmy. STO prowadzi strony MojPrawnik24.pl oraz Ekonomia365.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *