ciągłość pracy Zdrowie: pandemiakodeks pracynieobecność w pracypowódźPrawo: prawo pracyRycak Kancelaria Prawna Praca: praca zdalnasiła wyższazwolnienie lekarskie

Jak postępować po powodzi – nie musisz być na L4, aby usuwać zniszczenia

Prawo.pl i kancelarie prawne otrzymują sygnały, że pracownicy z terenów dotkniętych powodzią masowo korzystają z możliwości uzyskania zwolnień lekarskich. To zjawisko budzi pewne kontrowersje, ponieważ zgodnie z obowiązującym prawem L4 można korzystać jedynie w przypadku czasowej niezdolności do pracy spowodowanej chorobą.

Warto jednak pamiętać, że istnieją inne formy usprawiedliwionej nieobecności pracownika. Już sama faktyczna niemożność świadczenia pracy, wynikająca z powodzi, może stanowić podstawę usprawiedliwienia nieobecności. Możliwe jest również skorzystanie ze zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej, o czym mówi kodeks pracy.

Jak zaznacza dr Magdalena Rycak, radca prawny oraz kierowniczka studiów podyplomowych „Prawo pracy i ubezpieczeń społecznych” w Uczelni Łazarskiego, praca zdalna może być również skutecznym rozwiązaniem w sytuacji powodzi. Pracodawca ma prawo wydać polecenie wykonywania pracy zdalnej, jednak z pewnymi ograniczeniami.

Warto podkreślić, że pracodawca ma również prawo do cofnięcia polecenia pracy zdalnej z co najmniej dwudniowym wyprzedzeniem, jeśli sytuacja w zakładzie pracy ulegnie poprawie. Praca zdalna, która stała się powszechnym rozwiązaniem w czasie pandemii, może również być efektywnym sposobem na zachowanie ciągłości pracy w sytuacji powodzi.

Podsumowując, warto pamiętać o różnych formach usprawiedliwionej nieobecności w pracy w przypadku powodzi, ale również o możliwości pracy zdalnej jako alternatywnym rozwiązaniu. W obliczu trudnych sytuacji związanych z klęskami żywiołowymi, ważne jest, aby pracownicy i pracodawcy wspólnie szukali optymalnych rozwiązań, dbając zarówno o zdrowie pracowników, jak i ciągłość pracy w zakładzie.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.

Pokaż więcej

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu zrzesza ze sobą osoby prywatne oraz firmy. STO prowadzi strony MojPrawnik24.pl oraz Ekonomia365.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *