
Jaki jest dalszy los polskiej energetyki atomowej po spotkaniu prezydenta z wysłannikiem USA?
Prezydent Andrzej Duda oraz sekretarz Stanu USA Antony Blinken spotkali się w Warszawie, aby omówić wspólne projekty oraz kwestie bezpieczeństwa energetycznego w regionie. Rozmowy dotyczyły m.in. dostaw gazu LNG oraz budowy elektrowni atomowej w Polsce. Zgodnie z informacjami z Kancelarii Prezydenta, obaj politycy omawiali również Inicjatywę Trójmorza, która jest chwalona przez amerykańską administrację jako przykład udanej regionalnej współpracy.
W kontekście inwestycji budowy pierwszej polskiej elektrowni atomowej, prezydent Duda wyraził obawy co do potężnych opóźnień w realizacji projektu. W związku z tym zabiegał o spotkanie z przedstawicielem amerykańskiej administracji, aby ustalić dalsze kroki współpracy i wsparcia w tym obszarze.
Sekretarz Antony Blinken będzie również gościem dwudniowego szczytu Inicjatywy Trójmorza, którego gospodarzem jest prezydent Andrzej Duda. Spotkają się również z premierem Donaldem Tuskiem, aby omówić m.in. współpracę w zakresie energetyki jądrowej. Po spotkaniu planowane jest podpisanie umowy pomostowej pomiędzy Polskimi Elektrowniami Jądrowymi a konsorcjum Westinghouse-Bechtel, która określi ramy współpracy na kolejne miesiące.
Polskie Elektrownie Jądrowe są inwestorem i przyszłym operatorem pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, która ma powstać w technologii AP1000 Westinghouse w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino na Pomorzu. Obecny harmonogram zakłada wylanie pierwszego betonu jądrowego pod pierwszy reaktor w 2028 roku, a rozpoczęcie komercyjnej eksploatacji planowane jest na 2036 rok. Sekretarz Antony Blinken oraz polscy decydenci skupią się na dalszych działaniach mających na celu zabezpieczenie projektu budowy elektrowni jądrowej i zagwarantowanie bezpieczeństwa energetycznego kraju.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.