Jednostka kontra bezduszna instytucja: niesamowity spektakl w Teatrze Telewizji
Ödön von Horváth, austriacki dramaturg, który zyskał sławę dzięki swoim dramatom poruszającym ważne kwestie społeczne, został zmuszony do emigracji po przyłączeniu Austrii do III Rzeszy z powodu swoich poglądów. Jego sztuki rzadko były realizowane w Teatrze Telewizji, choć autor jest uznawany za klasyka XX-wiecznej dramaturgii. Agnieszka Glińska, reżyserka znana z adaptacji jego utworów w teatrach, wraca teraz do pracy w Teatrze Telewizji po 30 latach, debiutując właśnie inscenizacją „Wiary Nadziei Miłości”.
Dramat von Horvátha, „Wiara Nadzieja Miłość”, to opowieść o kobiecie niesłusznie oskarżonej o oszustwo, która musi zmierzyć się z brutalnością systemu prawnego i opiniami społeczności, gdzie jednostka może łatwo stać się ofiarą bezlitosności. Współczesna publiczność z pewnością odnajdzie odniesienia do swojej rzeczywistości w tej historii, która jest zarówno tragiczna, jak i groteskowa.
W obsadzie spektaklu znaleźli się m.in. Maria Kania, Krzysztof Stroiński, Roman Gancarczyk, Dorota Pomykała, Michał Pawlik i Barbara Wypych. Za reżyserię odpowiada Agnieszka Glińska, a zdjęcia wykonał Maciej Edelman. Całość uzupełniają scenografia autorstwa Jagny Janickiej, kostiumy Katarzyny Lewińskiej, muzyka Jana Duszyńskiego oraz montaż Beaty Barciś.
Spektakl będzie dostępny również na platformie TVP VOD, a premiera zaplanowana jest na 4 listopada 2024 roku o godzinie 20:30 na antenie TVP1. Po emisji odbędzie się spotkanie z reżyserką Agnieszką Glińską oraz aktorami Marią Kanią i Romanem Gancarczykiem w ramach cyklu „Postscriptum”. Rozmowę poprowadzi Agnieszka Szydłowska.
„Wiara Nadzieja Miłość” to inscenizacja, która nie tylko porusza ważne tematy społeczne, lecz także zmusza widza do refleksji nad ludzkimi tragediami i absurdalnością rzeczywistości. To bez wątpienia spektakl, który warto zobaczyć i który pozostawi ślad w sercach widzów.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.