Kaczyński: Wniosek o uchylenie immunitetów politykom PiS to dopiero początek
W miniony piątek Sejm podjął decyzję o uchyleniu immunitetu Jarosławowi Kaczyńskiemu w związku z incydentem dwukrotnego uderzenia w twarz aktywisty Zbigniewa Komosy podczas obchodów miesięcznicy smoleńskiej w październiku 2024 roku. Niestety, pozostali politycy PiS, Marek Suski i Anita Czerwińska, nie będą odpowiadać za zniszczenie tabliczki z wieńca składanego przez Komosę podczas tych samych obchodów. Decyzja ta spotkała się z krytyką ze strony wielu polityków, w tym marszałka Szymona Hołowni z partii Polska 2050.
Michał Wawrykiewicz z Koalicji Obywatelskiej wyraził rozczarowanie postawą koalicjantów, którzy nie poparli wniosku o uchylenie immunitetów posłom PiS. Zdaniem Wawrykiewicza, decyzja ta jest błędna i nielogiczna, ponieważ nikt, ani zwykły obywatel, ani prezes partii politycznej, nie powinien być ponad prawem. Podkreślił również, że politycy PiS wykazują arogancję i butę, przekonani, że fragment placu Piłsudskiego należy do nich.
Wawrykiewicz również komentował sprawę uchylenia immunitetu Zbigniewowi Ziobrze, w której Sejm zgodził się na doprowadzenie byłego ministra sprawiedliwości na posiedzenie komisji śledczej ds. Pegasusa. Europoseł uważa, że Ziobro chce ukazać się jako ofiara politycznych prześladowań, lekceważąc komisję śledczą i samą instytucję państwa. Liczy również na to, że Ziobro odpowie przed sądem za swoje działania.
Wawrykiewicz ujawnił także, że Parlament Europejski do końca lutego podejmie decyzje w sprawie uchylenia immunitetów kolejnym politykom, w tym Mariuszowi Kamińskiemu, Maciejowi Wąsikowi, Michałowi Dworczykowi oraz Adamowi Bielanowi. Europolityk podkreśla, że działania represyjne wobec sędziów i prokuratorów, prowadzone przez PiS, nie mogą pozostać bez reakcji. Oczekuje się, że sprawiedliwość zostanie przywrócona i wszyscy odpowiedzą za swoje czyny przed wymiarem sprawiedliwości.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.