Kary za sprzedaż e-papierosów zostaną zaostrzone – brak aktualizacji przepisów od lat
Ministerstwo Zdrowia od początku roku zapewnia, że podejmie działania w celu uregulowania rynku e-papierosów. Niestety, mimo upływu czasu, problem nadal pozostaje nierozwiązany. E-papierosy, popularne zwłaszcza wśród młodzieży, stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia i mogą prowadzić do uzależnień.
Jednakże, jak zauważyła posłanka Polski 2050, Ewa Szymanowska, Ministerstwo Zdrowia nie potrafiło skutecznie zająć się tym problemem, mimo że kwestia ta była poruszana w Sejmie. Sprzedaż e-papierosów stale rośnie, a coraz młodsze osoby sięgają po te używki. Dane wskazują, że nawet co czwarty uczeń szkoły podstawowej i co drugi uczeń szkoły średniej próbował e-papierosów.
W tym kontekście, konieczne jest podjęcie skutecznych działań legislacyjnych w celu ograniczenia dostępności i promocji e-papierosów. Pomimo obietnic Ministerstwa Zdrowia, nie widać jednak konkretnych efektów tych działań. Niemniej, posłanka Platformy Obywatelskiej, Małgorzata Niemczyk, zapewnia, że Ministerstwo nadal pracuje nad tym problemem i planuje przedstawić kolejne rozwiązania w najbliższej Radzie Ministrów.
Jednakże, aby skutecznie rozwiązać ten problem, konieczne może być również podjęcie działań na szczeblu europejskim, jak to uczynili Brytyjczycy, Austriacy czy Francuzi. Lobbying firm tytoniowych może stanowić poważną przeszkodę w wprowadzeniu surowszych przepisów regulujących rynek e-papierosów.
Zgodnie z sugestią prezeski fundacji Mental Power, Izabelli Dessoulavy-Głaszysz, konieczne mogą być bardziej zdecydowane przepisy oraz zaostrzenie kar za naruszanie przepisów dotyczących reklamy produktów tytoniowych. Aktualne kary, wynoszące maksymalnie 200 tysięcy złotych, mogą okazać się niewystarczające wobec potencjalnych zysków z sprzedaży e-papierosów.
Wydaje się, że problem e-papierosów wymaga kompleksowego podejścia oraz współpracy na wielu płaszczyznach, zarówno krajowej, jak i międzynarodowej. Tylko wspólnymi wysiłkami możemy zadbać o zdrowie młodych pokoleń i ograniczyć negatywne skutki używania e-papierosów.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.