
Katastrofa ekologiczna spowodowana przez Rosjan – gigantyczna plama oleju.
W minioną niedzielę doszło do tragicznego wypadku na Morzu Czarnym, który spowodował poważne zanieczyszczenie środowiska. Dwa tankowce, Wołgonieft-212 i Wołgonieft-239 zatonęły w Cieśninie Kerczeńskiej, rozlewając tysiące ton mazutu wzdłuż wybrzeża. W wyniku katastrofy, skutki której są tragicznie odczuwane przez przyrodę i mieszkańców okolicznych terenów, na powierzchni wody oraz na brzegach pojawiły się olbrzymie plamy ropy, które zagrażają życiu morskich zwierząt i ptaków.
W akcji oczyszczania zanieczyszczonego obszaru uczestniczą wolontariusze oraz służby ratownicze. Prace trwają nieprzerwanie, jednakże usuwanie trującej substancji wymaga czasu i skomplikowanych działań logistycznych. Gubernator obwodu krasnodarskiego Weniamin Kondratjew szacuje, że cały proces może zająć nawet miesiąc. W międzyczasie, trwa intensywna akcja ratunkowa mająca na celu uratowanie poszkodowanych zwierząt morskich, których życie jest zagrożone z powodu zanieczyszczenia substancjami ropopochodnymi.
Niezależny portal Moscow Times podał, że mazut zatonął na wybrzeżu w Kraju Krasnodarskim, w okolicach popularnego kurortu Anapa. Służby porządkowe przystąpiły do usuwania plam ropy, które rozciągnęły się na dziesiątki kilometrów. Gubernator Kondratjew wyraził swoje głębokie zaniepokojenie, informując o rozległości zanieczyszczenia węglowodorami.
Na miejscu katastrofy pojawiły się kolejne niebezpieczne sytuacje. We wtorek, tankowiec Wołgonieft-109 również doznał awarii, ale na szczęście nie doszło do wycieku oleju opałowego, który przewoził. Agencje informacyjne donoszą, że Wołgonieft-212, Wołgonieft-239 i Wołgonieft-109 to jednostki zbudowane pod koniec lat 60. i na początku lat 70. XX wieku, co wskazuje na potrzebę modernizacji floty statków przemysłu naftowego.
Katastrofa rosyjskich tankowców stanowi apel do władz państwowych i międzynarodowych o podejmowanie skutecznych działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa morskiego transportu ropy naftowej. W wyniku tego tragicznego wydarzenia, które przyniosło ogromne straty dla środowiska naturalnego, konieczne staje się również zwrócenie uwagi na ekologiczne konsekwencje eksploatacji surowców naturalnych. Ochrona zasobów naturalnych i przeciwdziałanie zagrożeniom ekologicznym powinny być priorytetem dla wszystkich odpowiedzialnych za działalność gospodarczą, która może mieć wpływ na środowisko.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.