KulturaTechnologia.Turystyka

Kibice z Bredy oddali hołd polskim żołnierzom poprzez uroczystą ceremonię.

Klub z Bredy, NAC, i jego oddani kibice regularnie upamiętniają generała Stanisława Maczka i jego żołnierzy z 1. Dywizji Pancernej, którzy w 1944 roku wyzwolili miasto spod niemieckiej okupacji. W tym roku, z okazji 29 października, czyli okrągłej rocznicy wyzwolenia, NAC postanowił uczcić to wyjątkowe wydarzenie w wyjątkowy sposób.

Podczas prezentacji zespołów – NAC i RKS Waalwijk – na jednej z trybun stadionu kibice rozwiesili ogromną biało-czerwoną flagę z napisem „PAMIĘTAMY”, wykonanym z czarno-białych zdjęć obrazujących wydarzenia sprzed 80 lat i polskich żołnierzy. Każda litera na fladze była wypełniona zdjęciami wyzwolenia i bohaterów, którzy poświęcili swoje życie za wolność.

Symboliczny kopnięcie piłki do rozpoczęcia gry przed meczem dał kpt. Eugeniusz Niedzielski, 101-latek, który brał udział w wyzwalaniu Bredy 80 lat temu i jest uważany za ostatniego żyjącego żołnierza Dywizji Maczka. Przed meczem został również uhonorowany przez mieszkańców miasta, a obecność tego bohatera dodatkowo podkreśliła ważność obchodów rocznicy.

Drużyna NAC wystąpiła w specjalnych, okolicznościowych strojach, na których tle znajdowały się fotografie polskich żołnierzy z meczu, który odbył się w Bredzie w 1945 roku. Po 19 minutach i 44 sekundach gry, kibice oddali hołd polskim bohaterom, klaszcząc przez minutę, aby uczcić ich odwagę i poświęcenie.

Miasto Breda, które zostało uwolnione przez polskie wojsko 29 października 1944 roku, do dziś jest uważane za najbardziej polskie miejsce w Holandii. Wiele pochówków polskich żołnierzy znajduje się w Bredzie i okolicach, a liczni krewni bohaterów wciąż tam mieszkają, dbając o pamięć o wydarzeniach sprzed 80 lat.

1. Dywizja Pancerna, do której należał generał Maczek, odegrała kluczową rolę w wyzwoleniu Bredy oraz innych miast podczas II wojny światowej. Po intensywnym szkoleniu walczyła na froncie zachodnim, zdobywając wiele zwycięstw i zyskując szacunek oraz podziw za swoje heroiczne czyny.

Całe wydarzenie, od prezentacji zespołów, poprzez symboliczne kopnięcie piłki, aż po hołd oddany polskim bohaterom, było wzruszającym i doniosłym wydarzeniem, które wzbudziło wiele emocji zarówno u kibiców, jak i mieszkańców Bredy. Generał Maczek i jego żołnierze pozostaną na zawsze w sercach wszystkich, którzy pamiętają ich odwagę i poświęcenie za wolność innych.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.

Pokaż więcej

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu zrzesza ze sobą osoby prywatne oraz firmy. STO prowadzi strony MojPrawnik24.pl oraz Ekonomia365.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *