
Kim jest kardynał Farrell – najważniejsza osoba w Watykanie?
Kardynał Farrell, urodzony w Dublinie w 1947 roku, jest członkiem Zgromadzenia Legionistów Chrystusa. Jest absolwentem uniwersytetów w Salamance, Rzymie i Notre Dame w USA. Po ukończeniu studiów podjął pracę w archidiecezji waszyngtońskiej, gdzie w latach 2002-2007 pełnił funkcję biskupa pomocniczego, a następnie został mianowany biskupem Dallas.
W 2016 roku papież Franciszek powołał go na stanowisko prefekta watykańskiej Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia. Również w 2016 roku został mianowany kardynałem.
W okresie sediswakancji, czyli po śmierci papieża, kardynał Farrell należy do nielicznych, którzy nie tracą swoich uprawnień i mogą nimi korzystać do czasu wyboru nowego biskupa Rzymu. Konstytucja Apostolska „Universi Dominici Gregis” Jana Pawła II z 1996 roku precyzuje, jakie zadania przypisane są kardynałowi kamerlingowi w okresie sediswakancji.
Kardynał kamerling jest odpowiedzialny za oficjalne stwierdzenie faktu śmierci Papieża, położenie pieczęci na pracowni i pokoju Papieża oraz zniszczenie pierścienia Rybaka należącego do zmarłego. Ma również powiadomić Kardynała Wikariusza Rzymu, który przekazuje tę wiadomość Ludowi rzymskiemu.
Wspierany przez trzech kardynałów asystentów, wybieranych drogą losowania spośród grona kardynałów poniżej 80 roku życia, kardynał kamerling zarządza Watykańskim Pałacem Apostolskim oraz innymi ważnymi obiektami. Nadzoruje także wszystkie bieżące sprawy oraz przygotowania do konklawe.
Kolegium Kardynałów, zasięgając opinii kardynałów diakonów, prezbiterów i biskupów, ustala wszystkie sprawy związane z pogrzebem Papieża oraz podejmuje decyzje dotyczące konklawe. Kardynał kamerling pełni kluczową rolę w tym procesie, nadzorując wszystkie przygotowania i decyzje podjęte podczas konklawe.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.