Polityka

Kolegium podjęło decyzję o likwidacji CBA

Dodatkowe informacje dotyczące reformy służb specjalnych zostały opublikowane na oficjalnej stronie tych instytucji. Zgodnie z komunikatem, projekt reformy zostanie w najbliższym czasie przedstawiony Stałemu Komitetowi Rady Ministrów w celu zatwierdzenia. Planuje się podzielenie zadań Centralnego Biura Antykorupcyjnego pomiędzy Policję, Krajową Administrację Skarbową (KAS) oraz Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW).

Według nowych planów, kluczowe zadania dotyczące rozpoznawania, zwalczania i zapobiegania przestępczości korupcyjnej zostaną powierzone nowej jednostce w strukturze Policji, czyli Centralnemu Biuru Zwalczania Korupcji (CBZK). KAS zajmie się natomiast weryfikacją oświadczeń majątkowych oraz oświadczeń o prowadzeniu działalności gospodarczej, a także będzie odpowiedzialna za prowadzenie kontroli w tych dziedzinach. Z kolei ABW będzie kontynuować swoje zadania związane z rozpoznawaniem, zwalczaniem i zapobieganiem przestępczości zagrażającej podstawom ekonomicznym państwa oraz korupcji wśród osób pełniących funkcje publiczne.

Reforma ta ma na celu stworzenie optymalnych warunków do skutecznego zwalczania korupcji w Polsce. Do czasu rozwiązania CBA, funkcjonariusze będą kontynuować dotychczasowe zadania. Projekt ustawy zakładający likwidację CBA i powołanie nowej struktury – CBZK – pojawił się na początku roku, a ostatnie zmiany w nim wprowadzono w lipcu. Obecnie planowana data zlikwidowania CBA została przesunięta na 1 kwietnia 2025 roku, a reforma ma być kompleksowa i skuteczna.

Jednakże, nie wszystkie opinie są jednomyślne w sprawie tej reformy. Niektórzy politycy krytykują decyzję o likwidacji CBA, uważając że instytucja ta odgrywa ważną rolę w zwalczaniu korupcji. Mimo to, rząd podtrzymuje swoje stanowisko i jest zdeterminowany w przeprowadzeniu zmian w służbach specjalnych w celu efektywniejszego działania na rzecz walki z korupcją i przestępczością.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.

Pokaż więcej

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu zrzesza ze sobą osoby prywatne oraz firmy. STO prowadzi strony MojPrawnik24.pl oraz Ekonomia365.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *