Kolegium podjęło decyzję o likwidacji CBA
Dodatkowe informacje dotyczące reformy służb specjalnych zostały opublikowane na oficjalnej stronie tych instytucji. Zgodnie z komunikatem, projekt reformy zostanie w najbliższym czasie przedstawiony Stałemu Komitetowi Rady Ministrów w celu zatwierdzenia. Planuje się podzielenie zadań Centralnego Biura Antykorupcyjnego pomiędzy Policję, Krajową Administrację Skarbową (KAS) oraz Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW).
Według nowych planów, kluczowe zadania dotyczące rozpoznawania, zwalczania i zapobiegania przestępczości korupcyjnej zostaną powierzone nowej jednostce w strukturze Policji, czyli Centralnemu Biuru Zwalczania Korupcji (CBZK). KAS zajmie się natomiast weryfikacją oświadczeń majątkowych oraz oświadczeń o prowadzeniu działalności gospodarczej, a także będzie odpowiedzialna za prowadzenie kontroli w tych dziedzinach. Z kolei ABW będzie kontynuować swoje zadania związane z rozpoznawaniem, zwalczaniem i zapobieganiem przestępczości zagrażającej podstawom ekonomicznym państwa oraz korupcji wśród osób pełniących funkcje publiczne.
Reforma ta ma na celu stworzenie optymalnych warunków do skutecznego zwalczania korupcji w Polsce. Do czasu rozwiązania CBA, funkcjonariusze będą kontynuować dotychczasowe zadania. Projekt ustawy zakładający likwidację CBA i powołanie nowej struktury – CBZK – pojawił się na początku roku, a ostatnie zmiany w nim wprowadzono w lipcu. Obecnie planowana data zlikwidowania CBA została przesunięta na 1 kwietnia 2025 roku, a reforma ma być kompleksowa i skuteczna.
Jednakże, nie wszystkie opinie są jednomyślne w sprawie tej reformy. Niektórzy politycy krytykują decyzję o likwidacji CBA, uważając że instytucja ta odgrywa ważną rolę w zwalczaniu korupcji. Mimo to, rząd podtrzymuje swoje stanowisko i jest zdeterminowany w przeprowadzeniu zmian w służbach specjalnych w celu efektywniejszego działania na rzecz walki z korupcją i przestępczością.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.