Polityka

Kolejne wybory w Bułgarii po trzech latach – czy rząd będzie stabilny?

Po wynikach wyborów w Bułgarii nie można spodziewać się łatwego stworzenia stabilnego rządu. Obydwa badania exit polls wskazują na zwycięstwo centroprawicowego bloku GERB-SDS pod przywództwem byłego trzykrotnego premiera Bojko Borisowa. Pomimo tego, że partia ta zdobyła od 25 do 26,5 proc. głosów, co ma przełożyć się na 65-74 mandaty w parlamencie, większość parlamentarna może okazać się trudna do osiągnięcia.

Na drugim miejscu znalazł się blok Kontynuujemy Zmiany (DB) z około 15 proc. poparciem, podczas gdy prorosyjscy nacjonaliści z Wazrażdane otrzymali nieco ponad 2 punkty procentowe mniej. W parlamencie znalazło się jeszcze pięć innych ugrupowań, a kwestia wejścia do niego partii Majestat pozostaje nierozstrzygnięta.

Po oficjalnym ogłoszeniu wyników, prezydent Rumen Radew ma zwołać konsultacje partii parlamentarnych w celu ukonstytuowania się nowego parlamentu. Następnie partie rozpoczną rozmowy koalicyjne. Zgodnie z konstytucją, nowy rząd powinien zostać utworzony do końca marca przyszłego roku, a jeśli nie uda się zbudować stabilnej koalicji, Bułgarii grozi kolejny rząd techniczny i przedterminowe wybory, co oznaczałoby kolejne turbulencje polityczne w kraju.

W tej sytuacji ważne będzie zachowanie spokoju i świadomość konieczności współpracy pomiędzy partiami politycznymi dla dobra kraju. Stabilność polityczna jest kluczowa dla rozwoju gospodarczego i społecznego Bułgarii, dlatego ważne jest, aby politycy potrafili porozumieć się i znaleźć kompromis w tworzeniu rządu. Oby nadchodzące tygodnie przyniosły stabilizację i perspektywę dla mieszkańców Bułgarii.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.

Pokaż więcej

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu zrzesza ze sobą osoby prywatne oraz firmy. STO prowadzi strony MojPrawnik24.pl oraz Ekonomia365.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *