Prawo

Kolejni podejrzani w sprawie nadużyć w firmie „Lewe” zajmującej się transportem i budownictwem.

Działania śledcze dotyczące tzw. „fabryki faktur” to wspólna akcja funkcjonariuszy białostockiego zarządu CBŚP, Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego oraz Prokuratury Regionalnej w Warszawie. Gang Zbigniewa B. przez ostatnią dekadę zajmował się sprzedażą fałszywych faktur dla firm zlokalizowanych głównie w centrum handlowym w Wólce Kosowskiej, gdzie sprzedawane są głównie towary importowane z Azji.

Z dotychczasowych ustaleń śledczych wynika, że spółki kontrolowane przez grupę przestępczą Zbigniewa B. wystawiły aż 43 tysiące faktur dla 2446 podmiotów, na łączną kwotę blisko 900 milionów złotych. Szacuje się, że straty Skarbu Państwa mogły wynieść co najmniej 180 milionów złotych.

Najnowsze postępowanie śledcze zakończone przez Prokuraturę Regionalną w Warszawie dotyczy jednego z wątków tej sprawy. Pięć osób zostało objętych aktem oskarżenia, a ich firmy w latach 2019-2024 zajmowały się nabywaniem fałszywych faktur VAT oraz praniem brudnych pieniędzy pochodzących z unikania opłacania podatków przez przedsiębiorców handlujących przede wszystkim w centrum handlowym w Wólce Kosowskiej.

Oskarżeni: Katarzyna R., Michał L., Przemysław Z.-D., Artur M. i Elżbieta N., wykorzystali ponad 500 fałszywych faktur VAT o wartości ponad 9,2 miliona złotych w swojej działalności gospodarczej związanej z branżą budowlaną, transportową i elektryczną. Dzięki nim Skarb Państwa stracił ponad 1,7 miliona złotych. Oskarżonym grozi kara nawet do 20 lat pozbawienia wolności.

Jest to już szósty akt oskarżenia związany ze sprawą. Dotychczas zarzuty usłyszało łącznie 92 osoby, a wartość zabezpieczonego mienia w trakcie tego postępowania wynosi prawie 85 milionów złotych.

Sprawa ukazuje skalę problemu związanego z fałszowaniem faktur VAT oraz unikaniem opłacania podatków, co przyczynia się do ogromnych strat dla Skarbu Państwa. Organizacje przestępcze, takie jak gang Zbigniewa B., zagrażają nie tylko finansom publicznym, ale również destabilizują rynek gospodarczy, wpływając negatywnie na uczciwych przedsiębiorców i społeczeństwo. Walka z tego typu procederem wymaga skutecznej współpracy organów ścigania oraz surowych kar dla osób będących jego uczestnikami.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.

Pokaż więcej

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu zrzesza ze sobą osoby prywatne oraz firmy. STO prowadzi strony MojPrawnik24.pl oraz Ekonomia365.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *