Polityka

Konflikt pomiędzy biskupami a rządem dotyczący religii, groźba skierowania sprawy do sądu.

W poniedziałek odbyło się ważne posiedzenie Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu Rzeczypospolitej Polskiej i Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie. Spotkanie zostało zwołane w związku z brakiem porozumienia po rozmowach w ramach podkomisji ds. religii w szkole. Strona kościelna podkreśliła konieczność aksjologicznej formacji uczniów poprzez wprowadzenie zasady obligatoryjności nauczania religii lub etyki. Jednakże rząd zaproponował zastąpienie Funduszu Kościelnego innymi rozwiązaniami, co spotkało się z odrzuceniem ze strony kościelnej.

W trakcie obrad poruszono także kwestie redukcji nauczania religii w szkołach ponadpodstawowych oraz godzin lekcyjnych religii. Strona kościelna sprzeciwiła się propozycji redukcji lekcji religii do jednej godziny tygodniowo, argumentując, że nauczanie religii w szkole jest standardem w większości europejskich państw i ważnym symbolem przemian wolnościowych w Polsce. Wyrażono obawy, że proponowane zmiany doprowadzą do destrukcji systemu nauczania religii w polskich szkołach publicznych.

Warto zauważyć, że nowelizacja rozporządzenia MEN w sprawie organizacji lekcji religii ma ułatwić dyrektorom szkół łączenie grup dzieci różnego wieku na lekcjach religii, oraz wprowadzać naukę religii i etyki w wymiarze jednej godziny lekcyjnej tygodniowo. To jednak spotkało się z krytyką ze strony kościelnej, która dostrzega w tym kroku naruszenie obowiązujących przepisów.

Rozmowy dotyczące Funduszu Kościelnego, które miały miejsce w latach wcześniejszych, zostały wznowione po wyborach parlamentarnych. Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz zapewnił, że międzyresortowy zespół ds. funduszu jest na finiszu prac nad tym tematem. Jednakże strona kościelna nadal czeka na powołanie zespołu rządowego do rozmów, zgodnie z obowiązującym Konkordatem. Komunikat KEP wyraził niezadowolenie z obecnego stanu rzeczy, zapowiadając dalsze kroki prawne w przypadku naruszenia obowiązujących przepisów. Konflikt między stronami wymaga dalszych negocjacji i poszukiwania kompromisu.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.

Pokaż więcej

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu zrzesza ze sobą osoby prywatne oraz firmy. STO prowadzi strony MojPrawnik24.pl oraz Ekonomia365.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *