Świat

Konflikt zbrojny w Afryce: USA i Rosja zacieśniają wsparcie dla swoich sojuszników

Agencja ds. Współpracy w Dziedzinie Bezpieczeństwa Obronnego USA ogłosiła niedawno, że Maroko złożyło zamówienie na 600 pocisków FIM-92K Stinger Block I oraz usługi inżynieryjne, logistyczne i wsparcia technicznego. Umowa ta wywołała zadowolenie w USA, gdzie od wieków panują dobre relacje z Marokiem, oparte m.in. na traktacie z 1786 roku, w którym królestwo Maroka uznało niepodległość Stanów Zjednoczonych.

Stany Zjednoczone od lat 50. XX wieku są głównym dostawcą broni dla Maroka, dostarczając ponad 90 proc. importowanej broni do tego kraju. W styczniu Biuro Spraw Polityczno-Wojskowych USA podało, że ostatnia dostawa amerykańskiego sprzętu wojskowego do Maroka miała miejsce w marcu, kiedy to trafiły tam śmigłowce AH64 Apache.

W tym czasie sąsiednia Algieria, będąca w konflikcie z Marokiem, podejmowała starania w celu zacieśnienia współpracy z Rosją. W listopadzie ubiegłego roku Algieria złożyła wniosek o dołączenie do grupy BRICS, co mogłoby zacieśnić relacje z Rosją. Algierscy dyplomaci z kolei wstrzymują się od głosowania nad rezolucjami ONZ dotyczącymi Rosji i czasami nawet głosują przeciwko nim, co sugeruje sympatię tego kraju wobec Moskwy.

W marcu 2025 roku Rosja dostarczyła Algierii co najmniej pięć myśliwców Su-35, które pierwotnie miały trafić do Egiptu. Zakup tych samolotów umocnił siły powietrzne Algierii, które już obsługują ponad 70 myśliwców Su-30MKA i 40 MiG-29. Tym samym Algieria wzmocniła swoją armię, która od lat korzysta z rosyjskiej broni, związku Sowieckiego dostarczającego niemal wszystkie rodzaje uzbrojenia od lat 60. XX wieku.

Napięcia między Marokiem a Algierią utrzymują się od uzyskania przez oba kraje niepodległości, głównie z powodu sporu o Saharę Zachodnią. Maroko uznaje ten obszar za swoją autonomię, wspierane w tym przez Zachód i Stany Zjednoczone, podczas gdy Algieria, mając wsparcie Rosji, wspiera separatystów z Frontu Polisario. To sprawia, że stosunki między tymi dwoma krajami pozostają napięte, a współpracę z innymi państwami, takimi jak Stany Zjednoczone czy Rosja, traktują jako sposób na wzmacnianie swoich pozycji w regionie.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.

Pokaż więcej

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu zrzesza ze sobą osoby prywatne oraz firmy. STO prowadzi strony MojPrawnik24.pl oraz Ekonomia365.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *