Konfrontacja Orlenu z Obajtkiem o godzinie 19:30
Z analizy zebranych materiałów wynika, że Daniel Obajtek, będąc na czele Orlenu, wielokrotnie wykorzystywał firmowe środki na luksusowe wakacje w ekskluzywnym hotelu w Łebie, zabiegi medycyny estetycznej oraz zakup kieliszków i innych drogocennych przedmiotów. Całkowity koszt tych wydatków sięgał niemal 160 tysięcy złotych – takie informacje podał koncern w oficjalnym oświadczeniu.
Z kolei Michał Róg, według biura prasowego Orlenu, korzystał z służbowej karty firmowej do opłacania rachunków za luksusowe sery, szynki, cygara oraz wykwintne posiłki w ekskluzywnych restauracjach. W sumie wydał ponad 600 tysięcy złotych na nieuprawnione wydatki, przy jednorazowych wizytach w restauracjach sięgających nawet ponad 5 tysięcy złotych. Do tego dochodziły transakcje w sklepach z cygarami, których łączna wartość przekraczała 11 tysięcy złotych jednorazowo.
Osiągnięte wyniki i zidentyfikowane przypadki nieprawidłowego wykorzystania środków spółki skłoniły zarząd do podjęcia decyzji o wszczęciu postępowania cywilnego w celu odzyskania funduszy, które – zgodnie z zebraną dokumentacją – zostały wykorzystane na cele prywatne, głównie związane z rozrywką.
Oprócz tego, media podają, że Obajtek miał wykorzystać środki finansowe Orlenu na wynajęcie prywatnej agencji detektywistycznej do monitorowania polityków opozycji. W związku z tym, pojawił się wniosek o uchylenie immunitetu europosła.
Cała sytuacja budzi kontrowersje i niezadowolenie wśród pracowników Orlenu oraz opinii publicznej. Wykorzystywanie firmowych funduszy na prywatne cele oraz monitorowanie polityków są działaniami nie do zaakceptowania i wymagają pilnego podjęcia kroków zaradczych. Oczekuje się, że zarząd podejmie odpowiednie środki, aby przywrócić zaufanie do spółki oraz zapobiec podobnym incydentom w przyszłości.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.