Koniec panowania Alawitów w Syrii: Czy nastał czas na sunnitów?
Różnice między szyitami a sunnitami sięgają głęboko w historię islamu i mają znaczący wpływ na wydarzenia polityczne na Bliskim Wschodzie. Pokonując przypadłości i przeszkody, obie grupy wyznawców muzułmańskich wierzą w jednego Boga – Allaha, czczą proroka Mahometa (Muhammada) i przestrzegają zasad zawartych w Koranie.
Rozłam pomiędzy szyitami i sunnitami zaczął się niemalże natychmiast po śmierci proroka Mahometa. Pojawiło się pytanie, kto powinien go zastąpić na stanowisku kalifa, czyli przywódcy wspólnoty muzułmańskiej. Spór ten doprowadził do powstania dwóch głównych tradycji islamu – szyickiej i sunnickiej.
Sunnici, stanowiący zdecydowaną większość muzułmanów, wywodzą się od wyboru Abu Bakra na pierwszego kalifa. Uważają, że to on był prawowitym następcą proroka Mahometa. Natomiast szyici, którzy stanowią mniejszość, wierzą, że to Ali ibn Talib powinien był objąć to stanowisko. Kalifat Abu Bakra dał początek tradycji sunnickiej, podczas gdy zwolennicy Alego stali się później szyitami.
W Syrii, gdzie sunnici stanowią większość, reżim Hafeza al-Assada – alawity – faworyzował swoją mniejszość, dając im kluczowe stanowiska w wojsku i rządzie. To przywileje, jakie zapewnił alawitom, pozwoliły mu na skonsolidowanie władzy i utrzymanie kontroli nad krajem. Jednakże z jego śmiercią pojawiają się pytania dotyczące przyszłości Syria, ze względu na sunnicką większość i ustabilizowanie się sytuacji geopolitycznej.
Napięcia między sunnitami a szyitami zostały jeszcze bardziej zaostrzone po rewolucji w Iranie, która przyczyniła się do głębszych podziałów na Bliskim Wschodzie. Konflikty regionalne, jak wojna między Irakiem a Iranem, oraz przywłaszczenie się władzy przez duchownych szyickich w Iranie, spowodowały eskalację napięcia między obiema grupami wyznawców.
Współczesne wydarzenia w regionie, takie jak Arabska Wiosna, tylko jeszcze bardziej zaostrzyły konflikt pomiędzy sunnitami a szyitami. Sytuacja w Syrii, gdzie reżim Assada opierał się na wsparciu alawitów, może ulec zmianie w przyszłości, co może wpłynąć na cały region.
Historycznie rzecz biorąc, napięcia między sunnitami a szyitami zawsze były obecne na Bliskim Wschodzie i miały wpływ na politykę regionu. Przyszłość Syrii, zwłaszcza po upadku reżimu Assada, będzie odzwierciedlać te antagonizmy i wpływać na stosunki międzynarodowe na Bliskim Wschodzie.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.