Kontrowersje dotyczące podatku od e-palenia było to uważane, że doszło do przemocy.
Kontrowersje wokół proponowanych zmian w prawie dotyczących podniesienia akcyzy na wyroby tytoniowe i e-papierosy nadal budzą wiele emocji. Temat ten nieustannie wzbudza zainteresowanie różnych środowisk, w tym lobbyści oraz specjaliści od wizerunku. Ostatnio, udział dziennikarza portalu TVP.Info w debacie na Uniwersytecie Warszawskim również wywołał burzę w mediach.
21 stycznia na Wydziale Prawa i Administracji UW odbyło się seminarium naukowe poświęcone omówieniu opinii przygotowanej przez prawników z Centrum Oceny Skutków Regulacji (COSR) Uniwersytetu Warszawskiego na temat projektowanych zmian w prawie. W trakcie debaty głos zabrali przedstawiciele różnych branż, w tym tytoniowej, wapingowej, lekarze oraz ekonomiści.
Zdaniem autorów opinii z COSR, projekt ustawy dotyczący akcyzy budzi wątpliwości pod względem zgodności z polskim prawem konstytucyjnym oraz unijnym. Wskazują oni na potencjalne naruszenie zasady proporcjonalności, a także na konieczność traktowania podobnych produktów w sposób równorzędny. Propozycje zmian nie mają zapewnić ograniczenia spożycia papierosów przez młodych ludzi, jeśli nie zostaną rozwiązane kwestie związane z odpowiednim podniesieniem cen wyrobów tytoniowych.
Ekspertom z Uniwersytetu Warszawskiego brakuje również w projekcie alternatywnych rozwiązań oraz analizy potencjalnych skutków zwiększenia akcyzy na e-papierosy i urządzenia do waporyzacji. Według nich, drastyczne podwyżki cen mogą prowadzić do eliminacji niektórych przedsiębiorstw z branży wapingowej, co wpłynie negatywnie na rynek.
W dyskusji uczestniczyli również prawnicy, przedstawiciele branży tytoniowej oraz lekarze, którzy wyrazili swoje opinie na temat proponowanych zmian. Profesor Krzysztof Koźmiński zwrócił uwagę na drastyczność zaproponowanych rozwiązań, podkreślając konieczność traktowania podobnych produktów w podobny sposób.
Przedstawiciele branży wapingowej wskazywali na zagrożenie dla małych i średnich przedsiębiorstw, które mogą zostać wyeliminowane z rynku z powodu wzrostu akcyzy. Zdaniem ekspertów, projekt nie przyniesie dodatkowych dochodów do budżetu, lecz spowoduje likwidację wielu miejsc pracy.
Debata na temat zmian w prawie dotyczących akcyzy na wyroby tytoniowe i e-papierosy nadal trwa, a kontrowersje wokół tego tematu nie maleją. Warto kontynuować dialog i szukać kompromisowych rozwiązań, które będą korzystne dla wszystkich zainteresowanych stron. Jednakże, obecnie wydaje się, że wiele kwestii wymaga jeszcze gruntownej dyskusji i analizy.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.