Polityka

Kontrowersje wokół decyzji Brytyjczyków o legalizacji wspomaganej śmierci

Wczorajsze głosowanie w brytyjskiej Izbie Gmin nad projektem ustawy dotyczącej „wspomaganego umierania” po raz kolejny podkreśliło kontrowersyjność i złożoność tego tematu. Po kilkugodzinnej burzliwej debacie, 330 deputowanych zagłosowało „za” projektem, podczas gdy 275 było „przeciw”.

Prace nad projektem „Terminally Ill Adults (End of Life)” dopiero się rozpoczną, gdyż teraz projekt trafi do dalszych prac w komisjach, a następnie do Izby Lordów. Tylko w przypadku odrzucenia przez Izbę Gmin, decyzja byłaby ostateczna. Inicjatorką projektu jest posłanka Partii Pracy Kim Leadbeater.

Projekt ustawy zakłada, że osoby dorosłe, mieszkające w Anglii i Walii, mogą skorzystać z „wspomaganego umierania”, o ile spełnią szereg określonych kryteriów. Należy do nich między innymi brak przymusu i nacisków, zdolność podejmowania świadomych decyzji oraz bycie pod opieką lekarza rodzinnego. W przypadku podjęcia decyzji o „wspomaganym umieraniu”, muszą być spełnione odpowiednie procedury, w tym opinie dwóch niezależnych lekarzy oraz decyzja sędziego Sądu Najwyższego.

Debata nad „wspomaganym umieraniem” wywołała szeroką dyskusję w całej Wielkiej Brytanii, angażując w nią takie grupy społeczne jak byli premierzy, duchowni, lekarze, sędziowie, osoby niepełnosprawne czy członkowie rządu. Premier Keir Starmer poparł projekt ustawy, chociaż niektórzy członkowie jego gabinetu byli przeciwni. Sondaże wskazują, że większość Brytyjczyków popiera tego rodzaju regulacje.

Zwolennicy projektu argumentowali, że „wspomagane umieranie” jest drogą do godnego odejścia oraz zapobiega niepotrzebnemu cierpieniu. Przeciwnicy z kolei obawiali się, że osoby bezbronne mogą czuć się zmuszane do odebrania sobie życia, a lepszą alternatywą byłaby poprawa opieki paliatywnej.

Obecnie prawo dotyczące „wspomaganego umierania” różni się w zależności od kraju. W Szwajcarii, Australii, Belgii, Kanadzie czy niektórych stanach USA tego rodzaju praktyki są zalegalizowane, podczas gdy w innych krajach regulacje są bardziej restrykcyjne. Słyszeliśmy również o debacie na temat zmian w prawie w Szkocji, ale na razie nie ma propozycji w Irlandii Północnej.

W rezultacie, głosowanie w brytyjskiej Izbie Gmin z pewnością nie jest ostatnim głosem w tej dyskusji. Temat „wspomaganego umierania” nadal będzie budził emocje i prowadził do kolejnych debat na szeroką skalę.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.

Pokaż więcej

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu zrzesza ze sobą osoby prywatne oraz firmy. STO prowadzi strony MojPrawnik24.pl oraz Ekonomia365.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *