Biznes

Kraje uginają się przed presją Ameryki i obniżają cła do zera

Donald Trump ogłosił niedawno, że odbył owocną rozmowę z To Lamem, Sekretarzem Generalnym Komunistycznej Partii Wietnamu. W trakcie tej rozmowy Lam oświadczył, że Wietnam chce obniżyć swoje cła do zera, jeśli dojść do porozumienia ze Stanami Zjednoczonymi. Trump wyraził swoją wdzięczność za tę informację i zapowiedział spotkanie w niedalekiej przyszłości.

Nie określił jednak jednoznacznie, czy zgodziłby się na obniżenie ceł dla Wietnamu, który według jego planu miał otrzymać jedną z najwyższych stawek celnych, wynoszącą aż 46 proc. Pomimo wcześniejszych zapewnień o niezmienności polityki celnej, Trump wyraził zainteresowanie propozycją Wietnamu.

Sam wniosek obniżenia ceł dla Wietnamu budzi kontrowersje, zwłaszcza w kontekście relacji handlowych z Chinami. Wietnam jest jednym z konkurencyjnych ośrodków produkcji przemysłowej alternatywnych dla Chin, co może utrudnić chińskie interesy. Równocześnie obecność Wietnamu na rynku umożliwia omijanie chińskich ceł i sankcji.

Przed ogłoszeniem ceł, władze Wietnamu podejmowały liczne działania mające na celu zawarcie porozumienia z nową administracją USA. Chociaż obniżyły cła na szereg amerykańskich dóbr, nie udało im się uniknąć wysokich stawek celnych ogłoszonych przez Trumpa. Ta decyzja była zaskoczeniem dla wielu, ponieważ cechy te nie były uzależnione od praktyk handlowych partnerów, ale od bilansu handlowego z USA.

Reakcja Chin, które ogłosiły cła odwetowe na towary z USA, również budzi zainteresowanie. Trump komentując sytuację stwierdził, że Chiny postąpiły nieprawidłowo i popełniły błąd. Wyraził przekonanie, że Chiny „panikują”, co jest zachowaniem, na które sobie nie mogą pozwolić.

Podsumowując, sytuacja handlowa między USA, Wietnamem i Chinami staje się coraz bardziej skomplikowana. Decyzje dotyczące ceł mają istotne konsekwencje dla gospodarek tych krajów. Jest to temat, który będzie nadal żywo dyskutowany i monitorowany przez obserwatorów rynkowych i ekspertów z całego świata.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.

Pokaż więcej

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu zrzesza ze sobą osoby prywatne oraz firmy. STO prowadzi strony MojPrawnik24.pl oraz Ekonomia365.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *