
Krajowa żałoba w związku z ceremonią pogrzebową papieża
Franciszek, papież zmarł w poniedziałek o godzinie 7:35 rano w wieku 88 lat. Jego śmierć wstrząsnęła nie tylko Watykanem, ale również całą Polską, która czciła go jako jednego z najbardziej szanowanych i szanowanych liderów duchowych. Uroczystości pogrzebowe papieża Franciszka rozpoczną się w sobotę o godzinie 10:00 na placu Świętego Piotra w Watykanie. Po mszy żałobnej trumna z ciałem papieża zostanie przewieziona do bazyliki Matki Bożej Większej, gdzie zostanie pochowany zgodnie ze swoją wolą.
Decyzją prezydenta Andrzeja Dudy sobota, dzień pogrzebu papieża, została ogłoszona dniem żałoby narodowej w Polsce. Ogłoszenie to spotkało się ze zrozumieniem i szacunkiem ze strony całego narodu, który chciał uczcić pamięć i wkład papieża Franciszka w światowe sprawy.
Flaga państwowa została opuszczona do połowy masztu na budynkach urzędowych, a jednostki publicznej radiofonii i telewizji, nadawcy koncesjonowani oraz redakcje dzienników i czasopism podjęły decyzję o uczczeniu pamięci papieża w swoich programach.
W związku z ogłoszeniem żałoby narodowej kandydaci w wyborach prezydenckich zawiesili swoją kampanię, aby dać przestrzeń dla szacunku i żalu po śmierci papieża Franciszka. Imprezy kulturalne również musiały podjąć decyzję, czy odbędą się w planowanym terminie, większość jednak postanowiła kontynuować swoje wydarzenia.
Wynikiem żałoby narodowej jest także decyzja o poprzedzeniu meczów ligowych i innych wydarzeń sportowych minutą ciszy oraz okrojenie imprez towarzyszących. Pomimo tego, że żałoba obowiązuje tylko przez jedną dobę, wielu przywódców państw, premierzy oraz członkowie rodziny królewskiej zapowiedzieli swoją obecność na uroczystościach pogrzebowych papieża Franciszka.
Z Polski na pogrzeb papieża uda się prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką, marszałek Sejmu, wicepremier szef MON oraz parlamentarzyści. Ich obecność ma wyrazić szacunek i wdzięczność za dziedzictwo, jakie zostawił papież Franciszek po sobie.
Wszyscy uczestnicy uroczystości pogrzebowych papieża Franciszka mają nadzieję, że ich obecność wyrazi szacunek i oddanie hołdu temu wielkiemu liderowi duchowemu, który pozostawił niezatarte ślady w historii Kościoła Katolickiego i całego świata. Jego oddanie dla sprawiedliwości, miłości i pokoju będzie zawsze pamiętane i doceniane.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.