Kto może liczyć na wsparcie z ustawy powodziowej?
Minister Obrony Narodowej, na wniosek wojewody, może udzielić organowi prowadzącemu placówkę opiekuńczo-wychowawczą, szkołę, przedszkole lub żłobek, a także podmiotowi prowadzącemu placówkę wsparcia dziennego, w związku z likwidacją skutków powodzi, dotacji celowej na dofinansowanie zadań inwestycyjnych do wysokości 100 proc. kosztów realizacji tych zadań. To ważna zmiana, która ma na celu wsparcie poszkodowanych gmin i powiatów oraz zapewnienie im dostępu do środków finansowych na odbudowę po klęsce żywiołowej.
W trakcie prac parlamentarnych sejm wprowadził szereg zmian do rządowego projektu, aby jeszcze skuteczniej wesprzeć poszkodowanych przedsiębiorców i mieszkańców dotkniętych powodzią. Między innymi, maksymalna wysokość pożyczki dla przedsiębiorców na usuwanie skutków powodzi została podniesiona do 200 tys. zł, co ma ułatwić im szybką odbudowę i przywrócenie działalności. Dodatkowo, zwolnienie z płacenia składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne na wniosek bezpośrednio dotkniętych przez powódź przedsiębiorców, jeśli ich dochody spadły o co najmniej 40 proc., pomoże im przejść przez trudny okres bez dodatkowych obciążeń finansowych.
Nowe przepisy także umożliwiają udzielanie zaliczek pomocowych dla poszkodowanych, co przyspieszy proces udzielania wsparcia. Minister funduszy i polityki regionalnej będzie mógł zmieniać programy pomocowe, co ułatwi skierowanie pomocy publicznej do przedsiębiorców poszkodowanych przez powódź. Przyspieszone wsparcie dla przedsiębiorców w zakresie ulg w spłacie zobowiązań podatkowych również przyniesie im ulgę i ułatwi dalszą działalność gospodarczą.
Warto podkreślić, że nowe przepisy wchodzą w życie dzień po ich ogłoszeniu, co oznacza, że pomoc dla poszkodowanych będzie jeszcze bardziej szybka i skuteczna. Mam nadzieję, że te zmiany przyczynią się do szybkiej odbudowy i poprawy warunków życia dla osób dotkniętych powodzią.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.