Kategoria: Polska

Kto otrzyma prestiżową nagrodę imienia Moczarskiego? Znamy nominacje.

W tegorocznej edycji Nagrody Historycznej m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego zostało nominowanych pięć fascynujących tytułów, które poruszają różnorodne tematy związane z historią Polski. W finałowej piątce znalazły się książki dotyczące II wojny światowej, okupacji, czasów PRL oraz historii ludowej. Autorzy i autorki tych publikacji posługiwali się różnymi metodami badawczymi, od reportażu po analizę akademicką, co dodatkowo wzbogaca lekturę i pozwala na odkrycie nowych faktów oraz perspektyw.

Jury, w składzie którego znajdują się wybitni historycy i badacze, będzie miało trudne zadanie wyboru jednego laureata spośród nominowanych. Nagroda pieniężna w wysokości 50 tys. zł oraz statuetka „Temperówka Kazimierza Moczarskiego” czeka na autora lub autorkę najlepszej publikacji historycznej 2023 roku. Pozostałe osoby nominowane również otrzymają nagrody w wysokości 10 tys. zł.

Uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się 1 grudnia i będzie okazją do uhonorowania wybitnych twórców, którzy poprzez swoje prace przyczyniają się do pogłębiania wiedzy o historii Polski oraz do refleksji nad współczesnymi problemami i spory.

Nagroda Historyczna m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego jest jedną z najważniejszych nagród historycznych w kraju, której laureatami byli już znakomici autorzy, tak jak Timothy Snyder czy Alexandra Richie. Jury nagradza publikacje, które nie tylko przyciągają naukowców i pasjonatów historii, ale także są ważne dla zrozumienia dzisiejszej rzeczywistości i światopoglądowych sporów.

Kazimierz Moczarski, patron nagrody, był niezwykłą postacią – dziennikarzem, prawnikiem, demokratą i żołnierzem Armii Krajowej, który przez wiele lat był więziony przez reżim komunistyczny. Jego książka „Rozmowy z katem” pozostaje ważnym dokumentem z czasów II wojny światowej.

Organizatorami i fundatorem Nagrody Historycznej są m.st. Warszawa, a współorganizatorami Dom Spotkań z Historią oraz Fundacja im. Kazimierza i Zofii Moczarskich. Biblioteka Narodowa jest partnerem nagrody, co potwierdza znaczenie i prestiż tego wyróżnienia dla polskiej historiografii.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.

Pokaż więcej

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu zrzesza ze sobą osoby prywatne oraz firmy. STO prowadzi strony MojPrawnik24.pl oraz Ekonomia365.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *