
Która flaga lepsza: biała z czerwonym czy czerwona z białym? Zaproponuj swoją ulubioną konfigurację barw na polskiej fladze.
Próba odtworzenia warunków weryfikacji zgodności flagi z przepisami, o jakiej myślał ustawodawca, zaprowadziła mnie w podróż po zawiłych ścieżkach instytucji naukowych i prawniczych. Rozpocząłem od Międzynarodowej Komisji Oświetleniowej, aż po Polskie Stowarzyszenie Elektryków, a nawet Zakład Koncentratów Spożywczych i Produktów Skrobiowych Instytutu Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego.
Kroki zostały skrupulatnie opisane, począwszy od zastosowania kolorymetru do pomiaru współrzędnych trójchromatycznych barw x, y, ich składowej Y w przestrzeni barw CIE 1976 (L*u*v*). Ustalono, że zgodnie z ustawą, biel i czerwień wykorzystane do stworzenia flagi powinny mieć określone współrzędne x(0,315), y(0,320) oraz x(0,570), y(0,305).
Następnie autor artykułu opisuje trudności napotkane podczas próby zidentyfikowania dokładnego odcienia czerwieni flagi. Opublikowana ustawowa definicja barw pozostawia wiele do życzenia, a próby zinterpretowania jej formuły opisuje jako zawikłane i skomplikowane.
Autor stara się skonsultować z zespołem grafików i specjalistów z branży, jednak nawet ci doświadczeni w pracy zawodowej mają trudności z rozszyfrowaniem języka prawniczego użytego w ustawie.
Następnie artykuł przedstawia kolejne kroki podjęte w celu znalezienia odpowiedzi – od kontaktu z Polskim Komitetem Oświetleniowym przez poszukiwanie informacji w dziale tekstylnym, aż po badanie flag w laboratoriach specjalistycznych.
Odkryto, że obecne standardy motywowane przede wszystkim przez technologie cyfrowe są trudne do spełnienia w praktyce, szczególnie w kontekście flag dostarczanych z różnych źródeł, takich jak Chiny.
Na koniec, autor podsumowuje swoje poszukiwania w sprawie czerwieni flagi, podkreślając trudności związane z identyfikacją poprawnego odcienia zgodnego z ustawą. Wskazuje także na potrzebę ewentualnych zmian legislacyjnych w celu dostosowania przepisów do zmieniających się realiów technologicznych.
Na zakończenie, autor wskazuje na potrzebę dalszych badań i działań mających na celu ustalenie precyzyjnych standardów dotyczących kolorystyki flagi narodowej. Jego poszukiwania wydają się być tylko początkiem długiej drogi w kierunku znalezienia ostatecznej odpowiedzi na pytanie o prawdziwy odcień czerwieni w polskiej fladze.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.