Polityka

Którym politykom Polacy najbardziej ufają? Na czele dwaj prezydenci i marszałek.

Badanie przeprowadzone w kwietniu wykazało, że kandydat Trzeciej Drogi, Szymon Hołownia, zyskał najwięcej głosów zaufania ze strony respondentów, którzy wyrażają wobec niego zaufanie na poziomie 45 proc. To oznacza niewielki spadek o 2 punkty procentowe w porównaniu z poprzednim badaniem. Natomiast 35 proc. ankietowanych nie ufa Hołowni, przy braku zmian w tej kategorii.

Na drugim miejscu znalazł się kandydat KO, Rafał Trzaskowski, który cieszy się zaufaniem 44 proc. respondentów (spadek o 3 pkt proc.), natomiast 40 proc. badanych nie ufa mu, co oznacza wzrost o 2 punkty procentowe. Trzecie miejsce należy do prezydenta Andrzeja Dudy, który jest obdarzony zaufaniem przez 43 proc. badanych (spadek o 1 pkt proc.), jednocześnie 42 proc. respondentów nie ufa mu, przy braku zmian w tej kategorii.

Poza podium znaleźli się m.in. Radosław Sikorski, który cieszy się zaufaniem 41 proc. badanych (spadek o 5 pkt proc.), a nieufność wobec niego wyraża 31 proc. respondentów. Wicepremier i minister obrony narodowej, Władysław Kosiniak-Kamysz, zdobył zaufanie 40 proc. ankietowanych (spadek o 5 pkt proc.), jednak 28 proc. respondentów nie ufa mu. Premier Donald Tusk uplasował się na szóstym miejscu, z zaufaniem na poziomie 39 proc. (spadek o 1 pkt proc.), przy jednoczesnym braku zaufania ze strony 45 proc. badanych.

Największą nieufność wśród respondentów budzi prezes PiS, Jarosław Kaczyński, któremu nie ufa 60 proc. badanych (spadek o 1 pkt proc.), natomiast 25 proc. ankietowanych wyraża wobec niego zaufanie. Mateusz Morawiecki, były premier, również nie cieszy się zaufaniem, z nieufnością ze strony 55 proc. respondentów (bez zmian), podczas gdy 29 proc. deklaruje zaufanie wobec niego.

Badanie objęło także kandydatów innych ugrupowań politycznych, takich jak Sławomir Mentzen (Konfederacja), Karol Nawrocki (kandydat z poparciem PiS), Magdalena Biejat (Lewica) oraz Adrian Zandberg (Razem). Wyniki wskazują, że wśród badanych Mentzenowi ufa 34 proc. respondentów (spadek o 3 pkt proc.), natomiast 41 proc. nieufności wobec niego (wzrost o 8 pkt proc.); Nawrockiemu ufa 29 proc. (wzrost o 1 pkt proc.), jednak 42 proc. nie ufa mu (bez zmian); Biejat zyskała zaufanie 27 proc. respondentów (wzrost o 3 pkt proc.), przy jednoczesnej nieufności ze strony 19 proc. badanych (wzrost o 1 pkt proc.); natomiast Zandberg cieszy się zaufaniem 22 proc. (wzrost o 2 pkt proc.), ale 25 proc. respondentów nie ufa mu (spadek o 1 pkt proc.).

Badanie było przeprowadzone na reprezentatywnej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanych z rejestru PESEL, w dniach od 3 do 13 kwietnia na próbie liczącej 1030 osób. Metodologia badania obejmowała m.in. CAPI, CATI i CAWI.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.

Pokaż więcej

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu zrzesza ze sobą osoby prywatne oraz firmy. STO prowadzi strony MojPrawnik24.pl oraz Ekonomia365.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *