Laureaci Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego ogłoszeni
Gala finałowa 6. edycji Nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego odbyła się w uroczystym Studio Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie. Kapituła wyróżniła wybitnych twórców działających w dziedzinach tekstowej, audio, wideo i fotografii, którzy poprzez swoje prace promują wartości bliskie zarówno samej agencji, jak i patronowi wydarzenia.
W kategorii audio laureatem został Adrian Bąk za cykl podcastów „Bunt. Decydujący bój o ziemię”, odcinek 1: „Niewidzialni, niesłyszalni”, zrealizowany dla Radia 357. Oprócz Bąka wyróżnieni zostali Adam Dąbrowski za „Bitwę o Downing Street” emitowaną w Trójce Polskiego Radia, oraz duet Magdalena Skawińska i Urszula Żółtowska-Tomaszewska za audycję „Po” w Programie Trzecim.
W kategorii foto nagrodę otrzymała Beata Zawrzel za zdjęcie „Grzegorz Braun zgasił świece chanukowe w Sejmie”, natomiast w gronie wyróżnionych znaleźli się również Daniel Frymark za „Dolinę Śmierci w Chojnicach” oraz Aleksandra H. Kossowska za „Wojnę domową w Sudanie”.
Wideo wyłoniono Ewę Galicę za reportaż filmowy „Krąg Putina. Tajemnice rosyjskich majątków w Europie”, który został wyemitowany w programie „Superwizjer” TVN. Ponadto wyróżnienia otrzymali Anita Bugajska i Janusz Schwertner za „Nic nie czuję” na Onecie oraz Robert Kowalski za „Szwedy. Serial dokumentalny” na OKO.press.
W kategorii tekstowej kapituła przyznała wyróżnienie Bartkowi Sabeli za artykuł „Kraina obiecana”, opublikowany w „Piśmie. Magazynie Opinii”, Katarzynie Kojzar za „Zdejmijmy z Odry czarny kir. Instrukcja naprawy rzek dla nowej władzy” na OKO.press oraz Annie Pamule za „Nie trzeba się drzeć, tylko przeć. Dobry poród to w Polsce ciągle los szczęścia” także na OKO.press.
Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego została ustanowiona w 2010 roku przez Polską Agencję Prasową, aby promować wartości i idee bliskie zarówno samej agencji jak i legendzie polskiego reportażu. Po kilkuletniej przerwie, w 2024 roku nagroda została przyznana po raz szósty, co spotkało się z pozytywnym przyjęciem rodziny Ryszarda Kapuścińskiego. Jego córka, Rene Maisner, zgodziła się być honorową przewodniczącą kapituły Nagrody.
Nominowani do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego w 2024 roku zostali wybrani w czterech kategoriach: tekst, audio, wideo i fotografia. W każdej z tych dziedzin znaleźli się utalentowani twórcy, których prace zachwyciły kapitułę swoją głębią i jakością.
Przewodniczącym kapituły 6. edycji Nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego był redaktor naczelny Polskiej Agencji Prasowej, Wojciech Tumidalski. Funkcję honorowych przewodniczących pełnili Rene Maisner, córka Ryszarda Kapuścińskiego oraz Mirosław Ikonowicz – przyjaciel legendy polskiego reportażu, związany z PAP od 1953 roku. Skład kapituły uzupełniali również doświadczeni dziennikarze i eksperci z różnych mediów, którzy mieli za zadanie wybrać najbardziej wartościowe i godne uwagi prace w poszczególnych kategoriach.
Nagroda PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego ma na celu wyróżnianie i promowanie twórców, którzy nie tylko opisują fakty, ale potrafią dostrzec w nich szersze zjawiska i mechanizmy, tak jak czynił to legendarny Ryszard Kapuściński. Otwartość na świat, empatia oraz umiejętność wyciągania wniosków to cechy, które wyróżniają laureatów tej prestiżowej nagrody.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.