Kultura

Laureaci Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego ogłoszeni

Gala finałowa 6. edycji Nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego odbyła się w uroczystym Studio Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie. Kapituła wyróżniła wybitnych twórców działających w dziedzinach tekstowej, audio, wideo i fotografii, którzy poprzez swoje prace promują wartości bliskie zarówno samej agencji, jak i patronowi wydarzenia.

W kategorii audio laureatem został Adrian Bąk za cykl podcastów „Bunt. Decydujący bój o ziemię”, odcinek 1: „Niewidzialni, niesłyszalni”, zrealizowany dla Radia 357. Oprócz Bąka wyróżnieni zostali Adam Dąbrowski za „Bitwę o Downing Street” emitowaną w Trójce Polskiego Radia, oraz duet Magdalena Skawińska i Urszula Żółtowska-Tomaszewska za audycję „Po” w Programie Trzecim.

W kategorii foto nagrodę otrzymała Beata Zawrzel za zdjęcie „Grzegorz Braun zgasił świece chanukowe w Sejmie”, natomiast w gronie wyróżnionych znaleźli się również Daniel Frymark za „Dolinę Śmierci w Chojnicach” oraz Aleksandra H. Kossowska za „Wojnę domową w Sudanie”.

Wideo wyłoniono Ewę Galicę za reportaż filmowy „Krąg Putina. Tajemnice rosyjskich majątków w Europie”, który został wyemitowany w programie „Superwizjer” TVN. Ponadto wyróżnienia otrzymali Anita Bugajska i Janusz Schwertner za „Nic nie czuję” na Onecie oraz Robert Kowalski za „Szwedy. Serial dokumentalny” na OKO.press.

W kategorii tekstowej kapituła przyznała wyróżnienie Bartkowi Sabeli za artykuł „Kraina obiecana”, opublikowany w „Piśmie. Magazynie Opinii”, Katarzynie Kojzar za „Zdejmijmy z Odry czarny kir. Instrukcja naprawy rzek dla nowej władzy” na OKO.press oraz Annie Pamule za „Nie trzeba się drzeć, tylko przeć. Dobry poród to w Polsce ciągle los szczęścia” także na OKO.press.

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego została ustanowiona w 2010 roku przez Polską Agencję Prasową, aby promować wartości i idee bliskie zarówno samej agencji jak i legendzie polskiego reportażu. Po kilkuletniej przerwie, w 2024 roku nagroda została przyznana po raz szósty, co spotkało się z pozytywnym przyjęciem rodziny Ryszarda Kapuścińskiego. Jego córka, Rene Maisner, zgodziła się być honorową przewodniczącą kapituły Nagrody.

Nominowani do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego w 2024 roku zostali wybrani w czterech kategoriach: tekst, audio, wideo i fotografia. W każdej z tych dziedzin znaleźli się utalentowani twórcy, których prace zachwyciły kapitułę swoją głębią i jakością.

Przewodniczącym kapituły 6. edycji Nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego był redaktor naczelny Polskiej Agencji Prasowej, Wojciech Tumidalski. Funkcję honorowych przewodniczących pełnili Rene Maisner, córka Ryszarda Kapuścińskiego oraz Mirosław Ikonowicz – przyjaciel legendy polskiego reportażu, związany z PAP od 1953 roku. Skład kapituły uzupełniali również doświadczeni dziennikarze i eksperci z różnych mediów, którzy mieli za zadanie wybrać najbardziej wartościowe i godne uwagi prace w poszczególnych kategoriach.

Nagroda PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego ma na celu wyróżnianie i promowanie twórców, którzy nie tylko opisują fakty, ale potrafią dostrzec w nich szersze zjawiska i mechanizmy, tak jak czynił to legendarny Ryszard Kapuściński. Otwartość na świat, empatia oraz umiejętność wyciągania wniosków to cechy, które wyróżniają laureatów tej prestiżowej nagrody.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.

Pokaż więcej

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu zrzesza ze sobą osoby prywatne oraz firmy. STO prowadzi strony MojPrawnik24.pl oraz Ekonomia365.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *