Laureaci nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego ogłoszeni.
W gala finałowa 6. edycji Nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego odbyła się w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie. Kapituła wyróżniła kilkunastu twórców z różnych dziedzin mediów za ich wyjątkowe, angażujące i znaczące prace. Wybór laureatów był trudny, ponieważ każdy z nominowanych wnosił coś niezwykłego do polskiego krajobrazu medialnego.
W kategorii audio nagrodę otrzymał Adrian Bąk za cykl podcastów „Bunt. Decydujący bój o ziemię”, odc. 1: „Niewidzialni, niesłyszalni”, zrealizowany dla Radia 357. Praca ta została doceniona za głębokość tematu i sposób przekazania informacji. Oprócz Bąka, laureatami w tej kategorii zostali Adam Dąbrowski za „Bitwę o Downing Street” z Trójki. Polskiego Radia oraz duet Magdalena Skawińska i Urszula Żółtowska-Tomaszewska za „Po” z Polskiego Radia – Program Trzeci.
W kategorii foto wyróżnienie otrzymała Beata Zawrzel za zdjęcie „Grzegorz Braun zgasił świece chanukowe w Sejmie”. Obok niej nagrodzeni zostali Daniel Frymark za „Dolinę Śmierci w Chojnicach” oraz Aleksandra H. Kossowska za „Wojna domowa w Sudanie”. Ich prace ukazały ważne i często trudne tematy, poruszając widzów oraz zmuszając ich do refleksji.
Nagrodę w kategorii wideo zdobył reportaż filmowy „Krąg Putina. Tajemnice rosyjskich majątków w Europie” autorstwa Ewy Galicy, emitowany w programie „Superwizjer” TVN. Wyróżnieni w tej kategorii zostali również Anita Bugajska i Janusz Schwertner za „Nic nie czuję” oraz Robert Kowalski za „Szwedy. Serial dokumentalny”. Ich prace poruszały kontrowersyjne tematy, zmuszając publiczność do analizy i dyskusji.
W kategorii tekstowym wyróżniony został Bartek Sabela za artykuł „Kraina obiecana”, opublikowany w „Piśmie. Magazynie Opinii”. Laureatami w tej kategorii zostali również Katarzyna Kojzar za „Zdejmijmy z Odry czarny kir. Instrukcja naprawy rzek dla nowej władzy” oraz Anna Pamuła za „Nie trzeba się drzeć, tylko przeć. Dobry poród to w Polsce ciągle los szczęścia”. Ich teksty poruszały istotne tematy społeczne i kulturalne, angażując czytelników do refleksji i działania.
Nagroda PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego ma za zadanie promować wartości, które były bliskie zarówno samej agencji, jak i jej patronowi. Nagroda ta jest hołdem dla twórców, którzy nie tylko opisują fakty, ale także umieją dostrzec w nich szersze zjawiska i mechanizmy, angażując publiczność i inspirując do działania.
Rozdanie Nagrody spotkało się z pozytywnym przyjęciem zarówno ze strony publiczności, jak i rodziny Ryszarda Kapuścińskiego. Córka legendarnego reportera, Rene Maisner, wyraziła radość z wznowienia Nagrody, podkreślając, że byłaby to decyzja zgodna z myślami jej ojca. Oczywiście, również praca Kapituły, w której sklasyfikowaliśmy nominowanych i wybraliśmy laureatów, spotkała się z uznaniem zarówno w środowisku mediów, jak i wśród czytelników i odbiorców prac.
Nominowani do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego w 2024 roku reprezentowali różnorodne dziedziny mediów, od tekstów po zdjęcia, audio i wideo. Każdy z nich wnosił coś wyjątkowego i istotnego do polskiego krajobrazu medialnego, zmuszając odbiorców do refleksji i dyskusji. Ich prace były zarówno angażujące, jak i inspirujące, przyczyniając się do tworzenia lepszej przyszłości dla mediów i społeczeństwa jako całości.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.