Kategoria: Media

Laureaci nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego ogłoszeni.

W gala finałowa 6. edycji Nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego odbyła się w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie. Kapituła wyróżniła kilkunastu twórców z różnych dziedzin mediów za ich wyjątkowe, angażujące i znaczące prace. Wybór laureatów był trudny, ponieważ każdy z nominowanych wnosił coś niezwykłego do polskiego krajobrazu medialnego.

W kategorii audio nagrodę otrzymał Adrian Bąk za cykl podcastów „Bunt. Decydujący bój o ziemię”, odc. 1: „Niewidzialni, niesłyszalni”, zrealizowany dla Radia 357. Praca ta została doceniona za głębokość tematu i sposób przekazania informacji. Oprócz Bąka, laureatami w tej kategorii zostali Adam Dąbrowski za „Bitwę o Downing Street” z Trójki. Polskiego Radia oraz duet Magdalena Skawińska i Urszula Żółtowska-Tomaszewska za „Po” z Polskiego Radia – Program Trzeci.

W kategorii foto wyróżnienie otrzymała Beata Zawrzel za zdjęcie „Grzegorz Braun zgasił świece chanukowe w Sejmie”. Obok niej nagrodzeni zostali Daniel Frymark za „Dolinę Śmierci w Chojnicach” oraz Aleksandra H. Kossowska za „Wojna domowa w Sudanie”. Ich prace ukazały ważne i często trudne tematy, poruszając widzów oraz zmuszając ich do refleksji.

Nagrodę w kategorii wideo zdobył reportaż filmowy „Krąg Putina. Tajemnice rosyjskich majątków w Europie” autorstwa Ewy Galicy, emitowany w programie „Superwizjer” TVN. Wyróżnieni w tej kategorii zostali również Anita Bugajska i Janusz Schwertner za „Nic nie czuję” oraz Robert Kowalski za „Szwedy. Serial dokumentalny”. Ich prace poruszały kontrowersyjne tematy, zmuszając publiczność do analizy i dyskusji.

W kategorii tekstowym wyróżniony został Bartek Sabela za artykuł „Kraina obiecana”, opublikowany w „Piśmie. Magazynie Opinii”. Laureatami w tej kategorii zostali również Katarzyna Kojzar za „Zdejmijmy z Odry czarny kir. Instrukcja naprawy rzek dla nowej władzy” oraz Anna Pamuła za „Nie trzeba się drzeć, tylko przeć. Dobry poród to w Polsce ciągle los szczęścia”. Ich teksty poruszały istotne tematy społeczne i kulturalne, angażując czytelników do refleksji i działania.

Nagroda PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego ma za zadanie promować wartości, które były bliskie zarówno samej agencji, jak i jej patronowi. Nagroda ta jest hołdem dla twórców, którzy nie tylko opisują fakty, ale także umieją dostrzec w nich szersze zjawiska i mechanizmy, angażując publiczność i inspirując do działania.

Rozdanie Nagrody spotkało się z pozytywnym przyjęciem zarówno ze strony publiczności, jak i rodziny Ryszarda Kapuścińskiego. Córka legendarnego reportera, Rene Maisner, wyraziła radość z wznowienia Nagrody, podkreślając, że byłaby to decyzja zgodna z myślami jej ojca. Oczywiście, również praca Kapituły, w której sklasyfikowaliśmy nominowanych i wybraliśmy laureatów, spotkała się z uznaniem zarówno w środowisku mediów, jak i wśród czytelników i odbiorców prac.

Nominowani do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego w 2024 roku reprezentowali różnorodne dziedziny mediów, od tekstów po zdjęcia, audio i wideo. Każdy z nich wnosił coś wyjątkowego i istotnego do polskiego krajobrazu medialnego, zmuszając odbiorców do refleksji i dyskusji. Ich prace były zarówno angażujące, jak i inspirujące, przyczyniając się do tworzenia lepszej przyszłości dla mediów i społeczeństwa jako całości.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.

Pokaż więcej

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu zrzesza ze sobą osoby prywatne oraz firmy. STO prowadzi strony MojPrawnik24.pl oraz Ekonomia365.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *