Los tureckiej opozycji w zawieszeniu – decydujące znaczenie niedzielnych wyborów pod lupą ekspertów
W trakcie tych ważnych dla Turcji wyborów spojrzenie obserwatorów skupia się głównie na dwóch największych miastach kraju – Stambule i Ankarze. To właśnie w tych miastach tureckiej opozycji udało się zdobyć władzę podczas poprzednich wyborów lokalnych w 2019 roku. Teraz rządząca od ponad 20 lat Partia Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) pod przewodnictwem prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana stara się odzyskać te miasta.
Stambuł, będący sercem politycznym i gospodarczym Turcji, ma ogromne znaczenie symboliczne. Ras Erdogana zaczynał swoją karierę polityczną jako burmistrz tego miasta, więc zwycięstwo w Stambule ma dla niego ogromną wartość symboliczną. Nie bez powodu mówi się, że kto wygrywa w Stambule, wygrywa w całej Turcji.
Wybory lokalne w Turcji przyciągają ogromne zainteresowanie społeczeństwa, które jest bardzo mocno zaangażowane w kampanię wyborczą. Frekwencja podczas tegorocznych wyborów będzie prawdopodobnie nieco niższa niż w poprzednich, ale nadal można oczekiwać dużej mobilizacji wyborców.
Tematy kampanii wyborczej koncentrowały się na kwestiach ogólnokrajowych, takich jak kryzys gospodarczy, który szczególnie odczuwalny jest w dużych miastach, ale także na problemach lokalnych, jak na przykład inwestycje infrastrukturalne.
W Stambule jednym z głównych tematów było zabezpieczenie przeciw trzęsieniom ziemi. Tureckie społeczeństwo jest świadome zagrożenia sejsmicznego, zwłaszcza po tragicznym trzęsieniu ziemi w ubiegłym roku.
Obecny burmistrz Stambułu, Ekrem Imamoglu, rywalizuje o ponowny wybór z kandydatem Partii Sprawiedliwości i Rozwoju, Muratem Kurumem. Sondaże sugerują niewielką przewagę opozycji, ale trzeba być ostrożnym w ocenie tureckich sondaży ze względu na ich niepewność.
Prezydent Erdogan zaangażował się osobiście w kampanię wyborczą, obiecując, że będą to jego ostatnie wybory. Jednak niektórzy sceptycznie podchodzą do tej deklaracji, uważając ją za element manipulacji wyborcami.
W przypadku zwycięstwa Partii Sprawiedliwości i Rozwoju w kluczowych miastach, można spodziewać się dalszej konsolidacji władzy prezydenta Erdogana. Istnieje również możliwość rozpisania referendum w sprawie zmiany konstytucji, chociaż nie jest to scenariusz wysoko prawdopodobny.
Wartość tych wyborów lokalnych polega nie tylko na wyborze burmistrzów i radnych, ale również na kształtowaniu się politycznej sceny w Turcji. Wyniki tych wyborów będą miały wpływ na przyszłe wybory prezydenckie i parlamentarne w 2028 roku.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.