Polityka

Macierewicz wprowadzał Polaków w błąd poprzez kłamstwa

Prof. Grzegorz Kowaleczko wskazał na dwie najbardziej bulwersujące sprawy związane z działalnością podkomisji smoleńskiej kierowanej przez Antoniego Macierewicza. Pierwsza to bałagan organizacyjny w dokumentach, które przez długi czas były absolutnie wymieszane i trudne do przeanalizowania. Drugą sprawą, według eksperta, było lekceważenie ekspertyz wykonanych przez fachowców, w tym dwóch Brytyjczyków i dwóch Szwedów, które podważały tezy o zamachu w Tu-154.

Prof. Kowaleczko zwrócił uwagę na naciski, jakie wywierano na ekspertów, zwłaszcza widoczne w korespondencji z Chrisem Protero, światowym ekspertem od badania katastrof lotniczych. W jednym z emaili Protero otrzymał propozycję zmiany w swoim raporcie za 5 tys. funtów brytyjskich, co nazwał łapówką. Korespondencja wskazywała, że płatność za korektę miała nastąpić dopiero po wprowadzeniu zmian zgodnych z nowym dowodem wskazanym przez Antoniego Macierewicza. Protero odrzucił tę propozycję, co skutkowało wypowiedzeniem umowy o współpracy.

Według eksperta nie było potrzeby niszczenia Tu-154 o numerze 102, bliźniaczego samolotu względem tego, który rozbił się w Smoleńsku. Zniszczenie samolotu poprzez wycinanie fragmentów i zrywanie blach uniemożliwia odtworzenie struktury wewnętrznej, co można było zrobić stosując badania bezinwazyjne pozwalające na zajrzenie w głąb obiektu.

Ministerstwo Obrony Narodowej ustaliło, że podkomisja smoleńska kierowana przez Antoniego Macierewicza kosztowała ponad 81 mln złotych. W związku z tym resort obrony zdecydował się skierować do prokuratury 41 zawiadomień, z których 24 dotyczyło Antoniego Macierewicza. W podobny sposób zawiadomienia otrzymali inni członkowie podkomisji, w tym m.in. Mariusz Błaszczak, Bartłomiej Misiewicz, Wacław Berczyński, Kazimierz Nowaczyk i Glenn Jorgensen.

Podczas prezentacji raportu zespołu ds. zbadania działalności podkomisji smoleńskiej, wiceszef MON stwierdził, że elementy ekspertyz pasowały do hipotezy szefa podkomisji, jaką był wybuch w Tu-154 w Smoleńsku. Cała sprawa wzbudza poważne wątpliwości co do uczciwości działań podkomisji i wydatkowania środków publicznych na działania, które mogą być uznane za manipulację i nadużycie.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.

Pokaż więcej

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu zrzesza ze sobą osoby prywatne oraz firmy. STO prowadzi strony MojPrawnik24.pl oraz Ekonomia365.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *