
Manipulowane wybory w Abchazji pod kontrolą Kremla – ostrą reakcję MSZ.
Rzeczpospolita Polska stanowczo potępia próbę legalizacji tak zwanych wyborów prezydenckich przeprowadzonych przez separatystyczne władze w Suchumi na obszarze gruzińskiego regionu Abchazji w dniu 15 lutego 2025 roku. Ministerstwo Spraw Zagranicznych podkreśliło, że Polska nie uznaje żadnych działań, które mogą naruszać suwerenność i integralność terytorialną Gruzji, która jest uznana przez prawo międzynarodowe.
Niemiecka agencja dpa donosi, że w Abchazji, wspieranym przez Rosję regionie Gruzji, ma odbyć się druga tura tak zwanych wyborów prezydenckich. Kandydaci pełniący obowiązki „prezydenta” samozwańczej republiki – Badra Gunba oraz Adgur Ardzinba przeszli do drugiej tury, która ma się odbyć 1 marca. W pierwszej turze wyborów Gunba otrzymał około 46 proc. głosów, a Ardzinba – 37 proc., przy frekwencji wynoszącej 69 proc.
Obaj kandydaci sprzymierzają się retorycznie z Rosją, jednakże faworyt Kremla, Gunba, nie uzyskał zdecydowanej większości, co wymusiło przeprowadzenie drugiej tury wyborów przeciwko Ardzinbie, politykowi krytycznemu wobec wspieranej przez Rosję polityki gospodarczej regionu – informuje Radio Wolna Europa.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Gruzji potępiło „tak zwane wybory prezydenckie w okupowanej przez Rosję Abchazji”, wzywając do międzynarodowego potępienia ciągłych naruszeń Moskwy. Unia Europejska również wyraziła poparcie dla integralności terytorialnej i suwerenności Gruzji, uznanej przez prawo międzynarodowe i społeczność międzynarodową.
Abchazja pozostaje poza zwierzchnością władz Gruzji od ponad 30 lat. Separatystyczny rząd Abchazji twierdzi, że jest niepodległym państwem, a jednostronna proklamacja niepodległości miała miejsce w 1992 roku. Niepodległość regionu uznają jedynie nieliczne państwa, w tym Rosja, która uznała ją w 2008 roku po krótkiej wojnie z Gruzją.
Polska stanowczo sprzeciwia się wszelkim próbom podważenia suwerenności i integralności terytorialnej Gruzji oraz potępia uznawanie tak zwanych wyborów prezydenckich w Abchazji. Polityka Polski opiera się na poszanowaniu prawa międzynarodowego i nienaruszalności granic państw, co stanowi fundament dla pokojowego współistnienia i stabilizacji w regionie.”
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.