
Mario Vargas Llosa – burzliwe życie związane z polityką, Nobel oraz małżeństwa z krewnymi
W niedzielę 13 kwietnia światowa społeczność literacka straciła jednego z najwybitniejszych pisarzy XX wieku – Mario Vargasa Llosy. Peruwiański autor zmarł w wieku 89 lat w Limie, stolicy swojego rodzinnego kraju. Jego śmierć była ogromnym ciosem dla jego krewnych, przyjaciół i czytelników na całym świecie, którzy cieszyli się jego niezwykłym talentem i wybitną twórczością. Rodzina pisarza wyraziła nadzieję, że ci, którzy byli związani z Vargasem Llosą, znajdą ukojenie w fakcie, że miał on długie, pełne przygód i owocne życie, pozostawiając po sobie niezwykłe dziedzictwo literackie.
Mario Vargas Llosa urodził się w 1936 roku w Arqueipie, a już jako nastolatek zaczęła pisać sztuki i opowiadania. Jego pierwsza powieść, „Miasto i psy”, ukazała się w 1963 roku i była oskarżeniem o korupcję i nadużycia w peruwiańskiej szkole wojskowej. Kolejne dzieła, takie jak „Zielony dom”, „Rozmowa w katedrze” czy „Ciotka Julia i skryba”, przyniosły mu międzynarodową sławę i uznanie.
W 2010 roku Mario Vargas Llosa został laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za kartografię struktur władzy oraz obrazy oporu, buntu i porażek jednostki. Był również honorowym członkiem Akademii Francuskiej i laureatem prestiżowej Nagrody Cervantesa.
Jednak życie Vargasa Llosy nie było wolne od kontrowersji. W latach 70. doszło do głośnego konfliktu między nim a Gabrielą García Márquezem, który zakończył się nawet fizycznym starciem. Po latach pisarze nie ujawnili prawdziwej przyczyny tego sporu.
Mario Vargas Llosa aktywnie angażował się w politykę, kandydując na prezydenta Peru w 1990 roku. Mimo niepowodzenia w wyborach, pozostał aktywnym obserwatorem życia politycznego w swoim kraju i na świecie.
Pisarz miał burzliwe życie osobiste – był żonaty dwukrotnie, a w 2015 roku opuścił swoją drugą żonę dla Isabel Preysler, matki znanego piosenkarza Enrique Iglesiasa.
Mario Vargas Llosa był jednym z najwybitniejszych pisarzy swojego pokolenia, który pozostawił po sobie bogate dziedzictwo literackie. Jego śmierć jest ogromną stratą dla literatury światowej, ale jego twórczość pozostanie niezatartym śladem w historii literatury. Niezapomniany i niepowtarzalny, Mario Vargas Llosa z pewnością pozostanie w sercach czytelników na zawsze.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.