Wydarzenie międzynarodowe

Masakra kobiet w Kongo: bestialstwo więźniów, setki ofiar gwałtów i palenia żywcem

W ubiegłym tygodniu doszło do straszliwej zbrodni w Gomie po zajęciu miasta przez rebeliantów z Ruchu 23 Marca (M23), wspieranego przez Rwandę. Vivian van de Perre, zastępca szefa sił pokojowych ONZ w Gomie, poinformowała, że kilku tysiącom mężczyzn udało się uciec z więzienia, a obszar przeznaczony dla kobiet został podpalony. Doszło do masowej ucieczki 4 tysięcy więźniów, z których kilkaset kobiet zostało zgwałconych, a następnie spalonych na śmierć w swoim skrzydle.

Mimo że szczegóły pozostają niejasne, to ta zbrodnia jest uważana za jedną z najstraszniejszych w najnowszym konflikcie we wschodniej części Demokratycznej Republiki Konga (DRK). Siły pokojowe ONZ nie mogły przeprowadzić dalszego dochodzenia w więzieniu z powodu ograniczeń narzuconych przez rebeliantów M23. To sprawia, że tożsamość sprawców pozostaje nieznana.

Miasto Goma, z populacją ponad 1 miliona mieszkańców, jest teraz pod całkowitą kontrolą sił M23. Od wtorku obowiązuje ogłoszone przez nich „humanitarne zawieszenie broni”. Van de Perre oświadczyła, że sytuacja humanitarna w mieście jest tragiczna, jednak prowadzi ciągły dialog z oddziałami M23 odpowiedzialnymi za Gomą.

Historia konfliktu w regionie sięga lat 90. XX wieku, gdy po ludobójstwie w Rwandzie grupa etniczna Hutu uciekła do DRK, co spowodowało walki pomiędzy Hutu i Tutsi. Walki w prowincji Kiwu Północne rozpoczęły się w 1994 roku, po ludobójstwie w Rwandzie.

Ruch M23, powstały w 2012 roku, oskarża rząd DRK i Rwandę o kontrolę nad zasobami mineralnymi wschodnich prowincji. Jednak przywódcy M23 twierdzą, że ich celem jest ochrona mniejszości etnicznych przed rządem DRK, który rzekomo podsycił nienawiść między grupami etnicznymi.

Władze w Kinszasie oskarżają rebeliantów i Rwandę o chęć kontrolowania zasobów mineralnych regionu, takich jak złoto, diamenty, cyna i koltan. Konflikt w regionie wciąż trwa, a brutalne zbrodnie i cierpienia ludności wschodniej części DRK pozostają na porządku dziennym.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.

Pokaż więcej

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu zrzesza ze sobą osoby prywatne oraz firmy. STO prowadzi strony MojPrawnik24.pl oraz Ekonomia365.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *