
Masowy wybuch w portowym mieście Iranu – setki osób ranne
Katastrofa w porcie Bandar-e Abbas w Iranie wstrząsnęła całą społecznością, która z zatrważeniem obserwowała dramatyczne wydarzenia na miejscu tragedii. Setki osób zostały przewiezione do ośrodków medycznych z powodu odniesionych obrażeń, a liczba rannych mogła przekraczać 500 osób. Informacje pochodzące z opozycyjnego portalu Iran International sugerują, że liczba ofiar śmiertelnych może być znacznie wyższa niż początkowo zakładano, sięgając nawet kilkudziesięciu osób.
Niestety, akcja ratunkowa i gaszenie pożaru na miejscu katastrofy napotykały na liczne trudności, a ratownicy mieli problem dotrzeć do epicentrum eksplozji z powodu nasilającego się pożaru. Władze lokalne i służby celne informowały, że przyczyną wybuchu mogły być zmagazynowane na nabrzeżu kontenery zawierające niebezpieczne towary i chemikalia. Dodatkowo, zaniedbania w obchodzeniu się z materiałami łatwopalnymi zostały wymienione jako jedna z potencjalnych przyczyn katastrofy.
Gubernator prowincji Hormozgan, Mohamad Aszuri, zapewnił, że dochodzenie w sprawie wybuchu jest prowadzone intensywnie, a wyniki będą przedstawione po jego zakończeniu. Władze centralne wykluczyły możliwość sabotażu jako przyczyny katastrofy, co jednak nie uspokoiło społeczności, która obawia się dalszych wydarzeń.
Miejscowość Bandar-e Abbas, zamieszkała przez około pół miliona mieszkańców, jest ważnym portem handlowym dla Iranu, łączącym Zatokę Perską z Zatoką Omańską. Po eksplozji wstrzymano ruch w porcie, a reakcje na skalę katastrofy były natychmiastowe. Mimo że władze zapewniają, że instalacje naftowe nie ucierpiały w wyniku wybuchu, mieszkańcy i obserwatorzy obawiają się dalszych konsekwencji wydarzeń.
Trudno przedstawiać się, by po katastrofie w porcie Bandar-e Abbas sytuacja między USA a Iranem nie była obserwowana z zainteresowaniem. Trwające negocjacje dotyczące umowy nuklearnej zdają się być na krawędzi, a napięcie między obiema stronami jest coraz bardziej odczuwalne. W obliczu tak dramatycznych wydarzeń w Iranie, światowa społeczność obawia się eskalacji konfliktu i wyraża nadzieję na jak najszybsze zakończenie kryzysu.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.