Polityka

Mateusz Morawiecki zrzekł się immunitetu – decyzja byłego premiera

Po otrzymaniu pisma w tej sprawie, marszałek Sejmu Szymon Hołownia podda je analizie pod względem formalnym, a następnie przekaże je do komisji regulaminowej. Posiedzenie komisji zostało zaplanowane na piątek o godzinie 11. Jeśli prawnicy Sejmu zdążą z weryfikacją wniosku byłego premiera, komisja będzie mogła wydać opinię na jego temat. W przypadku braku zastrzeżeń, opinia zostanie przekazana marszałkowi Sejmu, a następnie prokuraturze, która wystąpiła o uchylenie immunitetu poselskiego dla członka partii Prawo i Sprawiedliwość.

Prokuratorzy twierdzą, że Mateusz Morawiecki, będący premierem w czasie incydentu, mógł dopuścić się przestępstwa przekroczenia uprawnień, za co grozi mu kara do trzech lat pozbawienia wolności. Według ustaleń śledczych, Morawiecki nakazał Poczcie Polskiej przeprowadzenie wyborów prezydenckich w maju 2020 roku w formie korespondencyjnej, bez posiadania odpowiedniej podstawy prawnej.

W kontekście tych zarzutów, Mateusz Morawiecki zdecydował się dobrowolnie zrzec swojego immunitetu, podkreślając, że wierzy w prawdę, sprawiedliwość i przestrzeganie prawa. Wyraża także przekonanie, że obecne oskarżenia są pozbawione podstawy i mają motywacje polityczne.

Należy podkreślić, że uchylenie immunitetu jest krokiem niezwykle ważnym i stanowi podstawę dla prowadzenia dalszych działań prawnych wobec byłego premiera. Decyzja w tej sprawie zapadnie po analizie członków komisji regulaminowej, która ma za zadanie dokładne zbadanie wszystkich aspektów przedstawionego wniosku.

Przypomnijmy, że obecna sytuacja jest niezwykle istotna i może mieć poważne konsekwencje dla dalszej kariery politycznej Mateusza Morawieckiego. Oczekuje się, że decyzja sejmowej komisji regulaminowej będzie oparta na prawnym aspekcie, a nie na zróżnicowanych interesach politycznych. Dalszy rozwój wydarzeń z pewnością będzie śledzony przez opinię publiczną z niecierpliwością.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.

Pokaż więcej

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu zrzesza ze sobą osoby prywatne oraz firmy. STO prowadzi strony MojPrawnik24.pl oraz Ekonomia365.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *