Mąż Kamali Harris oskarżony o oczernianie przez fałszywych agentów FBI
W dniu 2 listopada amerykańskie Federalne Biuro Śledcze (FBI) poinformowało o dwóch fałszywych nagraniach wideo, które zostały oznaczone logotypem FBI, choć w rzeczywistości nie mają żadnego związku z tą instytucją. FBI wydało oficjalne przestrogę, ostrzegając przed fałszywymi treściami zawartymi w tych filmach.
Pierwsze nagranie miało sugerować, że FBI zatrzymało trzy powiązane grupy za oszustwa wyborcze związane z głosowaniem korespondencyjnym. Drugie wideo odnosiło się do męża Kamali Harris, Douga Emhoffa, sugerując związek z firmy przemysłu obronnego i domniemane żądania śledztwa w tej sprawie.
Te fałszywe treści są częścią większej kampanii dezinformacyjnej, która ma na celu wpływanie na opinię publiczną i podważanie demokratycznego procesu wyborczego. Elliot Higgins z grupy dziennikarzy śledczych Bellingcat potwierdził, że film jest częścią rosyjskiej kampanii dezinformacyjnej, która w ostatnich miesiącach wyprodukowała setki fałszywych filmów związanych z wyborami w USA.
W ramach śledztwa przeprowadzonego przez BBC Verify ujawniono ponad 300 fałszywych filmów, które próbowały podszyć się pod amerykańskie agencje rządowe oraz ponad 50 tytułów medialnych, w tym BBC, France 24 i Fox News. Firma CheckFirst potwierdziła powiązania kampanii dezinformacyjnej z jedną z rosyjskich agencji marketingowych.
Wspólnie z Biurem Dyrektora Wywiadu Narodowego (ODNI) i Agencją Bezpieczeństwa Infrastruktury i Cyberbezpieczeństwa FBI opublikowało oświadczenie dotyczące wiralowego filmu przedstawiającego osobę podającą się za Haitańczyka głosującego kilkakrotnie na Kamalę Harris w dwóch hrabstwach stanu Georgia. Film ten sugerował działanie zorganizowanej akcji przez administrację Joe Bidena i Kamali Harris, co zostało odrzucone przez sekretarza stanu Georgii, Brada Raffenspergera.
Rosjanie również są podejrzani o stanie za innym filmem, który fałszywie oskarża osobę związaną z kandydatami demokratów o wręczanie łapówek amerykańskiemu artyście. Wszystkie te działania mają na celu wpłynięcie na wybory w Stanach Zjednoczonych i podważenie zaufania do demokratycznego procesu wyborczego. W obliczu tego FBI apeluje o ostrożność i nieufność wobec niezweryfikowanych informacji oraz przestrzega przed fałszywymi treściami zawartymi w wątpliwych źródłach mediów społecznościowych.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.