Polityka

Merkel przyznaje porażkę podczas przesłuchania przed komisją śledczą

Misja Bundeswehry w Afganistanie trwała przez niemal dwie dekady, aż do zdobycia Kabulu przez talibów w sierpniu 2021 roku. Angela Merkel, będąca kanclerzem Niemiec przez większość tego okresu, podkreśliła, że udział Niemiec w misji wojskowej był konieczny. Miała wówczas nadzieję, że to zapobiegnie planowaniu kolejnych ataków terrorystycznych z Afganistanu.

Jednakże Merkel przyznała, że w innych obszarach cel misji nie został osiągnięty. W zakresie praworządności i praw kobiet społeczność międzynarodowa, w tym Niemcy, poniosła porażkę. Była kanclerz podkreśliła, że ważne jest ostrożne wyznaczanie celów za granicą i próby ingerencji w drogę rozwoju innego kraju.

Obecnie trwają prace Komisji śledczej do spraw Afganistanu, mającej zbadać okoliczności ewakuacji wojskowej z Kabulu w sierpniu 2021 roku. Komisja skupia się również na ocenie ryzyka, jakie spotkało afgańskich pracowników niemieckich organizacji oraz na pytaniu, czy należało podejmować wcześniejsze działania w celu ich ochrony lub wyjazdu.

Wydarzenia w Afganistanie pokazały, że interwencje zewnętrzne mogą mieć poważne konsekwencje, zwłaszcza gdy nie uwzględnia się kompleksowej analizy sytuacji oraz realnych możliwości osiągnięcia wyznaczonych celów. Merkel podkreśliła, że nauką z misji w Afganistanie powinno być podejście ze szczególną ostrożnością do ingerencji w sprawy innych krajów oraz konieczność posiadania realistycznych oczekiwań co do wyników takich działań.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.

Pokaż więcej

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu zrzesza ze sobą osoby prywatne oraz firmy. STO prowadzi strony MojPrawnik24.pl oraz Ekonomia365.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *