
Milenium koronacji Chrobrego w Stolicy: Piknik i niezwykły pokaz dronów
1025 rok był przełomowym momentem w historii Polski. Wówczas, w archikatedrze gnieźnieńskiej, koronowany został pierwszy król Polski – Bolesław Chrobry. Uroczystość odbyła się w dniu Wielkanocy, a niektórzy historycy sugerują, że miało to miejsce dokładnie 18 kwietnia. Ten akt symbolicznie potwierdził jedność i suwerenność kraju oraz zapoczątkował panowanie dynastii piastowskiej w Polsce.
Niestety, Bolesław Chrobry zmarł krótko po koronacji, w czerwcu 1025 roku. Jego następca, Mieszko II Lambert, został koronowany 25 grudnia tego samego roku. To właśnie w tym kontekście, w historii Polski, warto wspomnieć o hołdzie lennym składanym przez ostatniego wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego, Alberta Hohenzollerna, królowi polskiemu Zygmuntowi I Staremu w dniu 10 kwietnia 1525 roku. Ta symboliczna gest wartościowo kończył konflikt z zakonem krzyżackim i w pewnym sensie otwierał nowy rozdział w stosunkach między Polską a Prusami.
W 2025 roku, tysiąclecie koronacji, Polska nadal celebrowała to historyczne wydarzenie. Setki tysięcy ludzi z całego kraju zgromadziło się na Wybrzeżu Kościuszkowskim, by uczcić tę rocznicę. Premier Donald Tusk wyraził swoje wzruszenie i podkreślił, jak wiele osób uważa, że należy celebrować tysiąclecie Korony Polskiej w taki sposób – skromnie, ale symbolicznie.
Obchody były niezwykle barwne i zróżnicowane. Do atrakcji zaliczały się inspirowane „Poczetem królów i książąt polskich” instalacje z gigantycznymi głowami królów Polski, pokazy F-16 nad Wisłą, historyczna parada na moście Świętokrzyskim oraz pokaz świetlny dronów. W powietrzu można było zobaczyć także statek z warszawską Syrenką, symbolizujący stolicę.
Piknik Tysiąclecia na błoniach Stadionu Narodowego był okazją do poznania historii Polski w interaktywny sposób, z różnymi strefami tematycznymi od średniowiecza po przyszłość. Wystawa sprzętu wojskowego, prezentacje czołgów i innych pojazdów militarystycznych były dodatkowym elementem, który wzbogacił program imprezy.
Niezapomnianym momentem była artystyczna inscenizacja „żywych Drzwi Gnieźnieńskich” oraz prezentacja historii Polski na ekranach wodnych. To wszystko sprawiło, że obchody tysiąclecia koronacji były nie tylko okazją do uczczenia przeszłości, ale także refleksji nad przyszłością i znaczeniem polskiej historii dla narodu.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.