Świat

Miliarder oskarżony o gwałt i molestowanie przez kobiety z różnych krajów.

– Skala nadużyć popełnianych przez al-Fayeda i ułatwianych przez osoby z jego otoczenia niestety nadal rośnie – powiedział Dean Armstrong na konferencji prasowej w Londynie. Inny prawnik Bruce Drummond poinformował, że ponad 400 roszczeń zostało złożonych przez kobiety z całego świata, głównie z Wielkiej Brytanii, ale także ze Stanów Zjednoczonych, Australii, Malezji, Hiszpanii, RPA i innych krajów. – Naszym zdaniem jest to nadużycie na olbrzymią skalę – powiedział Drummond. Zaznaczył, że do nadużyć dochodziło „w murach” należącego do al-Fayeda luksusowego londyńskiego domu towarowego Harrods, ale także w innych miejscach powiązanych z jego imperium biznesowym, takich jak siedziba klubu piłkarskiego Fulham, hotel Ritz w Paryżu czy jego posiadłość w Surrey. Drummond zdradził, że wśród ofiar biznesmena jest córka byłego ambasadora USA w Wielkiej Brytanii oraz córka znanego piłkarza, ale nie ujawnił żadnych nazwisk.

Czytaj także: Harrods przeprasza za nadużycia Al Fayeda. „Jesteśmy całkowicie zbulwersowani”

To BBC ujawniło skandal

Sprawa domniemanych niewłaściwych zachowań seksualnych egipskiego miliardera stała się ponownie głośna we wrześniu, gdy BBC wyemitowała dokument, w którym przedstawiono zeznania ponad 20 byłych pracownic Harrodsa. Kobiety opowiedziały o tym, jak al-Fayed, zmarły w zeszłym roku w wieku 94 lat, miał je seksualnie napastować, a pięć z nich doniosło o gwałcie. Od tego czasu sprawa ta nabiera coraz większego rozgłosu.

Po publikacji dokumentu brytyjska prokuratura koronna (CPS) przyznała, że w przeszłości dwukrotnie zrezygnowano z postawienia zarzutów al-Fayedowi, mimo że była policja zgłaszała materiały dotyczące jego przestępstw seksualnych. W 2009 roku, gdy po raz pierwszy nie postawiono zarzutów al-Fayedowi, na czele CPS stał obecny premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer.

Czytaj także: Kolejne kobiety oskarżają egipskiego miliardera o molestowanie

Al-Fayed – początki i rozwój kariery

Urodzony w egipskim mieście Aleksandria al-Fayed zaczynał swoją karierę jako sprzedawca napojów gazowanych, a następnie zajmował się sprzedażą maszyn do szycia. Jego majątek budował na nieruchomościach, żegludze oraz budownictwie, początkowo na Bliskim Wschodzie, a później w Europie.

W ostatnich latach swojego życia al-Fayed skupiał się głównie na próbach udowodnienia, że śmierć jego syna Dodiego oraz księżnej Diany w tragicznym wypadku samochodowym w Paryżu w 1997 roku nie była przypadkowa, lecz rezultatem celowo zaaranżowanego spisku. Pomimo intensywnych dochodzeń, nie znaleziono żadnych dowodów potwierdzających tę teorię.

Al-Fayed był właścicielem Harrodsa od 1985 do 2010 roku, kiedy sprzedał ten luksusowy dom towarowy za około 1,5 miliarda funtów funduszowi inwestycyjnemu należącemu do rodziny królewskiej Kataru.

Czytaj także: Sprawa gwałtów Al-Fayeda. Prokuratura kierowana przez Starmera nie zareagowała.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.

Pokaż więcej

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu zrzesza ze sobą osoby prywatne oraz firmy. STO prowadzi strony MojPrawnik24.pl oraz Ekonomia365.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *