Minister francuski negatywnie o broni jądrowej w Polsce: Sceptyczny wobec aktu z Rosją
Minister obrony Francji, Jean-Pierre Lecornu, wyraził swoje obawy dotyczące ewentualnego rozmieszczenia broni jądrowej w Polsce, twierdząc że decyzja taka powinna być poddana dyskusji między sojusznikami NATO. W jego opinii, taka decyzja mogłaby naruszyć Akt Stanowiący podpisany przez NATO i Rosję, który zakazuje rozmieszczania na stałe dodatkowych znaczących sił bojowych na terytoriach państw członkowskich.
Jednocześnie, minister Lecornu zauważył, że Federacja Rosyjska sama narusza ten akt poprzez rozmieszczenie broni jądrowej na Białorusi. W związku z tym, sytuacja jest bardzo delikatna i wymaga ostrożnego podejścia oraz konsultacji między państwami członkowskimi NATO.
Prezydent Andrzej Duda z kolei wyraził gotowość Polski do przyjęcia broni jądrowej w ramach „nuclear sharing”, jeśli taka decyzja zostanie podjęta przez sojuszników w celu wzmocnienia bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO. Jest to sygnał, że Polska jest gotowa na podjęcie dodatkowych zobowiązań w ramach bezpieczeństwa międzynarodowego.
Minister obrony Niemiec, Boris Pistorius, jednak zaapelował o ostrożność w spekulacjach na temat rozmieszczenia broni jądrowej, podkreślając skuteczność tzw. „parasola nuklearnego” NATO jako narzędzia odstraszania potencjalnych zagrożeń. Jest to przypomnienie, że NATO ma już mechanizmy obronne, które powinny być skuteczne w zapewnieniu bezpieczeństwa regionu.
Akt Stanowiący, podpisany w 1997 roku, pozostaje ważnym elementem porozumienia między NATO a Rosją w kwestii bezpieczeństwa i współpracy. Dlatego decyzje dotyczące rozmieszczenia broni jądrowej powinny być podejmowane w kontekście tych zobowiązań oraz w duchu współpracy międzynarodowej. Ostateczna decyzja powinna być więc rezultatem konsultacji i dialogu między wszystkimi stronami zaangażowanymi w proces bezpieczeństwa globalnego.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.