Zdrowie

Ministerstwo Zdrowia czeka na wytyczne w kwestii aborcji. Istnieją rozbieżności.

W Ministerstwie Zdrowia odbyły się dwie dotychczasowe dyskusje między urzędnikami, lekarzami i organizacjami społecznymi mające na celu wymianę informacji na temat dostępu do aborcji i sposobów na zapewnienie realizacji prawa pacjentek do legalnej aborcji w Polsce. Obecnie, aborcja jest możliwa tylko w dwóch przypadkach: gdy ciąża zagraża zdrowiu lub życiu kobiety oraz gdy jest wynikiem gwałtu czy kazirodztwa.

Do rozmów zorganizowanych przez wiceministra zdrowia Wojciecha Koniecznego zostali zaproszeni przedstawiciele Narodowego Funduszu Zdrowia, Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników (PTGiP), Polskiego Towarzystwa Zdrowia Seksualnego i Reprodukcyjnego (PTZSiR), Fundacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, Fundacji Rodzić po Ludzku, Fundacji Feminoteka, Fundacji Damy Radę, Aborcyjnego Dream Teamu oraz organizacji Prawniczki ProAbo. Jest to nowość, ponieważ dotychczas nie było takiej bezpośredniej wymiany wiedzy i propozycji zmian między lekarzami, społeczeństwem a rządem.

Punkt wyjścia do dyskusji stanowiły dwie propozycje dotyczące przeprowadzania aborcji: jedna autorstwa PTGiP, a druga opracowana przez PTZSiR. Niestety, między tymi dwoma propozycjami występują rozbieżności, co stanowi wyzwanie dla Ministerstwa Zdrowia. Chociaż resort zdrowia chce stworzyć jednoznaczne i kompleksowe wytyczne dotyczące aborcji, na razie brak zgody co do ich treści.

Rekomendacje PTGiP dotyczą sytuacji, w których aborcja jest konieczna ze względu na zagrożenie zdrowia i życia ciężarnej. Lekarze z tego towarzystwa podkreślają konieczność przestrzegania obowiązującego prawa oraz zapewnienie fachowej i bezpiecznej procedury terminacji ciąży. Z kolei PTZSiR proponuje adaptację wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia z 2022 i 2023 roku, poszerzoną o najnowsze dane naukowe. W ich rekomendacjach znalazły się sugestie dotyczące aborcji farmakologicznej i chirurgicznej.

Dyskusje między tymi dwoma towarzystwami pokazują, że istnieją różne podejścia do kwestii aborcji. PTGiP opowiada się za konsultacją lekarską przed aborcją, by ocenić stan zdrowia pacjentki i lokalizację ciąży, podczas gdy PTZSiR proponuje dostęp do aborcji na wniosek kobiety, bez konieczności konsultacji medycznej. Istnieją również różnice co do metod aborcji i postrzegania odpowiedzialności karnej za przerwanie ciąży.

Ministerstwo Zdrowia zamierza kontynuować dyskusje z obiema organizacjami, aby osiągnąć porozumienie co do wytycznych dotyczących aborcji. Pomimo różnic w opinii, celem jest stworzenie bezpiecznego, dostępnego i skutecznego systemu aborcyjnego w Polsce. Kolejne spotkanie zespołu zostało zaplanowane na kwiecień lub początek maja, co świadczy o zaangażowaniu resortu w tę trudną problematykę.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.

Pokaż więcej

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu zrzesza ze sobą osoby prywatne oraz firmy. STO prowadzi strony MojPrawnik24.pl oraz Ekonomia365.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *