Polityka

MON zabiera głos w kontekście planowanych przesiedleń w ramach „Tarczy Wschód”

Wicepremier Wziątek uspokoił mieszkańców Podlasia, zapewniając ich, że nie ma planów wywłaszczeń związanych z inwestycją „Tarcza Wschód”. Podkreślił, że inwestycje będą realizowane na gruntach państwowych, a ewentualne wywłaszczenia będą miały jedynie incydentalny charakter.

Minister podkreślił również, że resort zwrócił się z prośbą do samorządów o stworzenie miejsc magazynowania materiałów do budowy „Tarczy Wschód”. Wiceszef MON liczy na pomoc samorządów w zagospodarowaniu około 1 hektara ziemi do tego celu.

Cezary Tomczyk, wiceminister obrony narodowej, podkreślił podczas konferencji w Białymstoku, że celem budowy „Tarczy Wschód” jest zapobieżenie konfrontacji z Polską. Projekt ma na celu zwiększenie siły odstraszania w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i jest częścią szerszej strategii NATO.

„Tarcza Wschód” to program budowy umocnień i infrastruktury wojskowej na granicach Polski z Rosją i Białorusią, na odcinku ponad 700 km. Projekt obejmuje budowę fortyfikacji oraz naturalnych przeszkód terenowych w pięciu województwach: pomorskim, warmińsko-mazurskim, podlaskim, lubelskim i podkarpackim. Budowa ma zostać zakończona do 2028 roku i pochłonie 10 miliardów złotych.

Minister Tomczyk zapowiedział, że program „Tarcza Wschód” będzie finansowany ze środków budżetu państwa, a także ze środków UE i NATO. Planuje się również pozyskać wsparcie finansowe zewnętrzne na realizację tego strategicznego przedsięwzięcia.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.

Pokaż więcej

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu zrzesza ze sobą osoby prywatne oraz firmy. STO prowadzi strony MojPrawnik24.pl oraz Ekonomia365.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *