MON zabiera głos w kontekście planowanych przesiedleń w ramach „Tarczy Wschód”
Wicepremier Wziątek uspokoił mieszkańców Podlasia, zapewniając ich, że nie ma planów wywłaszczeń związanych z inwestycją „Tarcza Wschód”. Podkreślił, że inwestycje będą realizowane na gruntach państwowych, a ewentualne wywłaszczenia będą miały jedynie incydentalny charakter.
Minister podkreślił również, że resort zwrócił się z prośbą do samorządów o stworzenie miejsc magazynowania materiałów do budowy „Tarczy Wschód”. Wiceszef MON liczy na pomoc samorządów w zagospodarowaniu około 1 hektara ziemi do tego celu.
Cezary Tomczyk, wiceminister obrony narodowej, podkreślił podczas konferencji w Białymstoku, że celem budowy „Tarczy Wschód” jest zapobieżenie konfrontacji z Polską. Projekt ma na celu zwiększenie siły odstraszania w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i jest częścią szerszej strategii NATO.
„Tarcza Wschód” to program budowy umocnień i infrastruktury wojskowej na granicach Polski z Rosją i Białorusią, na odcinku ponad 700 km. Projekt obejmuje budowę fortyfikacji oraz naturalnych przeszkód terenowych w pięciu województwach: pomorskim, warmińsko-mazurskim, podlaskim, lubelskim i podkarpackim. Budowa ma zostać zakończona do 2028 roku i pochłonie 10 miliardów złotych.
Minister Tomczyk zapowiedział, że program „Tarcza Wschód” będzie finansowany ze środków budżetu państwa, a także ze środków UE i NATO. Planuje się również pozyskać wsparcie finansowe zewnętrzne na realizację tego strategicznego przedsięwzięcia.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.