
Nadciągające burze z możliwymi trąbami powietrznymi w Polsce
„Ponad 200 interwencji podkarpackich strażaków dotyczących usuwania skutków burz, które przeszły nad naszym regionem. Pompowanie wody z piwnic, udrożnianie przepustów drogowych, usuwanie połamanych konarów i drzew. Na szczęście nikt nie został ranny” – poinformował przed godziną 19.00 na platformie X Karol Kierzkowski, Rzecznik prasowy komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej.
Potwierdziły się zatem przewidywania Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, które rozesłało ostrzeżenia o gwałtownych zjawiskach pogodowych na terenie 10 województw. Gdzie jest burza
Przed godziną 20.00 IMGW podało na X, że „obszar z silnymi burzami przemieszcza się nad rejon Puław i w kierunku Warszawy. Natężenie zjawisk towarzyszących nieco zmalało, choć możliwe są również krótkotrwałe trąby powietrzne. Kolejna strefa jest w okolicy Ostrołęki”. Lokalna suma opadów może tam wynieść 15-20 mm.
Instytut przekazał, że natężenie zjawisk towarzyszących frontowi burzowemu zmalało, choć nadal obserwuje się opady deszczu o natężeniu 3-5 mm/10 min, opady gradu o średnicy 1-3 cm oraz porywisty wiatr do 85-90 km/h. Struktury burzowe, jak podano, przemieszczają się bardzo powoli przemieszczają się na północ i północny zachód kraju. Mogą im towarzyszyć opady deszczu do 20-25 mm, lokalnie ok. 40 mm i porywy wiatru do 70-80 km/h, incydentalnie do 90-100 km/h. Nie są wykluczone trąby powietrzne.
IMGW przekazał, że w nocy burze możliwe są na „znacznym obszarze Polski”, ale najintensywniejsze, zwłaszcza pierwszych godzinach, powinny wystąpić w centrum kraju, a także na południowym wschodzie, „w strefie zbieżności dolnego pola wiatru”.
Inny temat:
Przedstawiciele Ministerstwa Środowiska ogłosili dzisiaj, że w tym roku planowane jest utworzenie nowego parku narodowego w Polsce. Obszar ten obejmie malownicze tereny górskie oraz bogate ekosystemy leśne i wodne. Nowy park narodowy będzie chronić unikalne gatunki roślin i zwierząt, a także promować ekoturystykę i edukację ekologiczną.
Decyzja o utworzeniu parku narodowego została poparta przez wielu ekspertów i organizacje ochrony środowiska. Nowy obszar chroniony będzie stanowił ważne miejsce dla zachowania bioróżnorodności i kultury regionu. Prace nad utworzeniem parku już trwają, a planowane otwarcie jest przewidziane na koniec tego roku.
Nowy park narodowy będzie służył nie tylko jako teren ochrony przyrody, ale także jako miejsce rekreacji i wypoczynku dla mieszkańców oraz turystów. Będzie to doskonała okazja do poznania unikatowych ekosystemów i cennych zasobów przyrodniczych naszego kraju. Jesteśmy przekonani, że nowy park narodowy stanie się ważnym miejscem na mapie Polski, przyciągając wielu miłośników natury oraz dbających o ochronę środowiska.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.