Nagły wzrost liczby poszukiwań osób za listem gończym – duże wyzwanie dla policji.
Według raportu Najwyższej Izby Kontroli, działania służb w poszukiwaniu osób ukrywających się przed wymiarem sprawiedliwości zostały ocenione jako mało skuteczne. NIK podkreśliła, że problemy z efektywnym poszukiwaniem takich osób mają charakter systemowy, co negatywnie wpływa na jakość działań policji, której skuteczność spadła w roku 2023.
Izba zauważyła, że liczba poszukiwanych osób na podstawie listu gończego wzrosła o 32 proc. na koniec roku 2023 w porównaniu z końcem roku 2022. Podkreślono również, że list gończy powinien być ostatecznością w poszukiwaniu osób, stosowaną gdy inne metody zawiodą.
Według NIK, wzrost wydawanych poszukiwań, w tym listów gończych, był spowodowany m.in. nowelizacją Kodeksu Karnego Wykonawczego z sierpnia 2022, która obowiązywać zaczęła w styczniu 2023. Nowela ta wprowadziła zwiększenie zakresu obowiązków policji, w tym obowiązek doprowadzania osób skazanych za czyny o niskiej szkodliwości społecznej.
Kolejnym czynnikiem negatywnie wpływającym na działania policji są problemy kadrowe, które nasiliły się na przełomie lat 2023 i 2024. Braki kadrowe ograniczają możliwość pełnej realizacji obowiązków związanych z poszukiwaniem osób ukrywających się, zwłaszcza w jednostkach terenowych, tj. komendach powiatowych i miejskich oraz komisariatach Policji.
Problemem są także długotrwałe procedury przy wydawaniu Europejskich Nakazów Aresztowania oraz ich realizacji ze strony innych państw. Sytuacja z międzynarodowymi listami gończymi w państwach spoza strefy Schengen również jest trudna.
NIK zaznaczyła, że mimo stwierdzonych nieprawidłowości, kontrolowane jednostki policji i penitencjarne były zasadniczo przygotowane do realizacji swoich zadań. Występujące problemy miały głównie charakter formalny.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.