
Najbardziej niebezpieczny 7-tonowy ciężarówka? Badanie uczestniczki z Polski wskazuje na przełomowe odkrycia.
W adaptacji powieści Dana Browna z 2009 roku pt. „Anioły i Demony” z Tomem Hanksem w roli głównej, terroryści włamują się do Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN) i kradną pojemnik z antymaterią. Ich celem jest zdetonowanie bomby w Watykanie, jednakże dzięki bohaterowi książki, do eksplozji ostatecznie nie dochodzi.
W rzeczywistości, antymateria jest substancją niezwykle trudną do wyizolowania i przechowywania. Choć produkcja zaledwie jednego grama antymaterii kosztowałaby fortunę, naukowcy z CERN pracują nad eksperymentami związanych z przewożeniem antymaterii w ciężarówkach. Jest to niezwykle skomplikowany proces, ponieważ antymateria jest niestabilna i ulega anihilacji przy kontakcie z materią, wydzielając ogromne ilości energii. Dlatego jej przechowywanie wymaga starannego wykorzystania silnych pól elektrycznych i magnetycznych.
Profesor Stefan Ulmer, jeden z naukowców zaangażowanych w badania antymaterii w CERN, podkreśla, jak kluczowe jest zrozumienie różnic między antymaterią a materią. Poszukiwanie tych różnic może dostarczyć istotnych wskazówek na temat powstania i ewolucji wszechświata. Zespół polskiej naukowczyni, Barbary Marii Latacz, mierzy właściwości pojedynczych cząstek antymaterii i porównuje je z materią, aby odkryć, dlaczego materii przeważyła w procesie ewolucji.
Badania antymaterii są kluczowe dla zrozumienia fundamentalnych procesów fizycznych, takich jak asymetria między antymaterią a materią. Przetransportowanie antymaterii do innych laboratoriów w Europie pozwoli na dokładniejsze pomiary i głębsze zrozumienie tej tajemniczej substancji. Dzięki przenośnym urządzeniom zawierającym magnesy nadprzewodzące, naukowcy mają nadzieję na jeszcze bardziej precyzyjne eksperymenty z antymaterią.
Projekty takie jak BASE-STEP i PUMA mają na celu rozbudowanie możliwości badań antymaterii poprzez transport próbek do różnych miejsc. Długoterminowym celem jest zrozumienie fundamentalnych procesów fizycznych i rozwiązanie zagadek związanych z asymetrią między materią a antymaterią. Eksperymenty z antymaterią stanowią kluczowy krok w poznaniu tajemnic wszechświata i przyczyniają się do rozwoju nauki i technologii.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.