
Najdłuższe konklawe w historii Kościoła katolickiego – jak wybierano papieża?
Grzegorz X był postacią niezwykle ważną dla historii Kościoła Katolickiego w średniowieczu. Choć jego pontyfikat trwał stosunkowo krótko, to zdążył on wprowadzić wiele istotnych zmian oraz podjąć decyzje, które miały długotrwałe konsekwencje dla Kościoła i Europy.
Jednym z największych osiągnięć Grzegorza X było zwołanie Soboru Lyońskiego II w 1274 roku. Na tym zgromadzeniu duchowieństwa doszło m.in. do podpisania unii kościelnej z Grekami, choć niestety została ona wkrótce zerwana. Papież ten również doprowadził do zakończenia interregnum w Niemczech i wyboru nowego cesarza, co miało istotne znaczenie dla stabilizacji sytuacji politycznej w Europie. Ponadto, Grzegorz X zapowiedział zorganizowanie kolejnej wyprawy krzyżowej, mającej na celu umocnienie obecności chrześcijan w Ziemi Świętej.
Jednak, mimo tak licznych działań na rzecz jedności Kościoła i pokoju w Europie, Grzegorz X nie zdążył zrealizować wszystkich swoich planów. Zmarł niespodziewanie 10 stycznia 1276 roku w Arezzo. Jego śmierć oznaczała konieczność wyboru nowego papieża, którym został Pierre de Tarentasi, przyjmując imię Innocenty V.
Grzegorz X, choć nie doczekał się realizacji wszystkich swoich zamierzeń, zapisał się w historii jako biskup Rzymu, który starał się promować ideę pokoju i jedności w Kościele Katolickim. Jego pontyfikat był momentem przełomowym dla historii Kościoła i pozostawił trwałe ślady w dziejach religii i Europy. Jego postawa i decyzje są nadal źródłem inspiracji dla współczesnych katolików i duchownych.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.