Polska

Napaść na polskie pomniki w Rosji podczas 80. rocznicy zbrodni

Konsulat Generalny RP w Petersburgu doniósł niedawno o tragicznym akt vandalizmu, który miał miejsce na kompleksie pomników ku czci polskich żołnierzy AK, którzy zginęli w sowieckich łagrach. To wydarzenie wstrząsnęło społecznością i wzbudziło ogromne oburzenie.

Rzecznik MSZ Paweł Wroński oznajmił, że Polska będzie żądać wyjaśnień od rosyjskiej strony oraz nakłaniać do zidentyfikowania i ukarania sprawców tego bezlitosnego aktu dewastacji miejsc pamięci w Borowiczach-Jogli. Nadto, przygotowywana jest nota do władz rosyjskich, gdyż sprawa ta budzi ogromne oburzenie i niewybaczalne jest profanowanie miejsc pamięci poległych żołnierzy AK.

Miejscowi mieszkańcy i zespół konsulatu dyplomatycznego przypomnieli, że w czasie II wojny światowej oraz po wojnie tysiące osób różnych narodowości trafiło do łagrów NKWD w rejonie Borowicz. Na przełomie lat 1944 i 1945, blisko pięć tysięcy Polaków zostało deportowanych pod zarzutem „działalności przeciwko władzy ludowej”. W większości byli to żołnierze Armii Krajowej, przechodzący wcześniej przez więzienia w Sokołowie Podlaskim, Lublinie i Przemyślu.

Incydent ten ma szczególne znaczenie, gdyż przypada na 80. rocznicę zbrodni popełnionych przez sowietów na narodzie polskim. W latach 1944-1946 w obozie łagrów nr 270 Borowicze zmarło ponad 600 Polaków z głodu, chorób i wycieńczenia, a ich ciała zostały pochowane anonimowo. Obecny czas jest okazją do uczczenia ich pamięci i oddania hołdu ofiarom zbrodni komunistycznych.

Polskie znaki pamięci w rejonie Borowicz zostały ustanowione w latach 1993-2004, staraniem lokalnych społeczności oraz rządowej Rady Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa. To jedyny kompleks łagrów w Rosji, który został w niemalże w pełni upamiętniony, odwiedzany regularnie przez przedstawicieli Ambasady RP w Moskwie oraz Konsulatu Generalnego RP w Petersburgu.

Kompleks łagrów w Borowiczach był miejscem szczególnym, gdzie przeszło ponad 6 tysięcy Polaków zostało deportowanych przez NKWD w latach 1944-46. To miejsce pamięci jest niezwykle ważne dla historyków i całego narodu polskiego, jako świadectwo tragicznych wydarzeń i cierpień, jakie musieli przeżyć nasi rodacy w tamtych czasach.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji ogłosiło decyzję o zamknięciu Konsulatu Generalnego RP w Petersburgu w odwecie za zamknięcie rosyjskiego konsulatu generalnego w Poznaniu. To kolejny z szeregu incydentów, które zaostrzają stosunki między Rosją a Polską i pogłębiają wzajemną nieufność.

Całe społeczeństwo polskie oburzone jest tym haniebnym aktem wandalizmu na miejscach pamięci naszych bohaterów i oczekuje, że sprawcy zostaną ukarani zgodnie z prawem. Jesteśmy winni naszym bohaterom pamięć i szacunek, a dewastacja ich grobów jest czymś absolutnie niedopuszczalnym.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.

Pokaż więcej

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu zrzesza ze sobą osoby prywatne oraz firmy. STO prowadzi strony MojPrawnik24.pl oraz Ekonomia365.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *