Prawo

Napastnik wykorzystał śpiącą pasażerkę w samochodzie Uber

Atak na młodą kobietę w nocy z niedzieli na poniedziałek, 17 listopada, wstrząsnął społecznością i zwrócił uwagę na potrzebę zwiększenia bezpieczeństwa w transporcie osób. Kobieta, mająca 30 lat, zamówiła przejazd Uberem na Białołękę, nie podejrzewając, co ją spotka podczas tej podróży. Połączenie zmęczenia i alkoholu spowodowało, że zasnęła w samochodzie, gdzie za kierownicą siedział 42-letni kierowca Gruzin. Niestety, po przebudzeniu się stwierdziła, że padła ofiarą gwałtu.

Prokurator Norbert Woliński poinformował, że kobieta została we wtorek przesłuchana przez sąd, a tego samego dnia policja zatrzymała podejrzanego Gruzina. Po zebraniu materiału dowodowego prokuratura postawiła mu zarzut z art. 198 Kodeksu Karnego, a mianowicie wykorzystania bezradności innej osoby do obcowania płciowego. Za to przestępstwo grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Zatrzymany mężczyzna nie przyznał się do winy i odmówił składania wyjaśnień, co skutkowało wnioskiem prokuratury o jego tymczasowe aresztowanie.

Od lipca 2024 roku wszyscy kierowcy pracujący w transporcie osób przy użyciu aplikacji muszą posiadać polskie prawo jazdy. Nowe przepisy mają na celu poprawę bezpieczeństwa przewozów osób, które w przeszłości były narażone na różnego rodzaju przestępstwa, w tym również na tle seksualnym. Wprowadzenie tych zmian jest reakcją na serię gwałtów, które miały miejsce w latach 2022-23 na pasażerkach przewożonych przez taksówki korzystające z aplikacji.

Zwiększenie kontroli i wymogi dotyczące posiadania polskiego prawa jazdy mają na celu zwiększyć bezpieczeństwo i ochronę pasażerów korzystających z usług przewozu osób. Mam nadzieję, że nowe przepisy doprowadzą do poprawy sytuacji i ograniczą przypadki przestępstw na tle seksualnym w transporcie prywatnym.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.

Pokaż więcej

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu zrzesza ze sobą osoby prywatne oraz firmy. STO prowadzi strony MojPrawnik24.pl oraz Ekonomia365.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *