Nieletnie osoby bez zezwolenia zatrudnione przy produkcji mięsa. Skandaliczne wykorzystanie dzieci w pracy.
Firma sprzątająca Qvest LLC niedawno znalazła się w centrum uwagi po tym, jak ujawniono, że zatrudniała nieletnich do pracy w zakładzie Seaboard Triumph Foods w Sioux City, Iowa. Departament Pracy potwierdził, że dzieci były zmuszane do mycia urządzeń służących do rozłupywania głów czy rozrywania ścięgien oraz innych niebezpiecznych maszyn, korzystając przy tym z agresywnych środków czyszczących. Ta praktyka, która trwała przez ponad cztery lata, została uznana za nielegalną, ponieważ osoby poniżej 18 roku życia nie mogą pracować w tego typu obiektach.
W wyniku dochodzenia firma Qvest została ukarana grzywną w wysokości 171 tysięcy dolarów za wykorzystywanie nieletnich do pracy. Dodatkowo nakazano jej zaprzestania praktyk związanych z „opresyjną pracą dzieci” oraz podjęcie działań mających na celu zapobieganie podobnym sytuacjom w przyszłości. Firma, której siedziba znajduje się w Oklahomie, nie skomentowała jeszcze sprawy publicznie.
W odróżnieniu, firma Seaboard Triumph Foods oświadczyła, że nie była oskarżana o jakiekolwiek przestępstwo i nie miała wiedzy na temat zatrudniania nieletnich w swoim zakładzie. Podkreśliła, że zerowa tolerancja wobec takich praktyk i zapewniła, że przerwała współpracę z Qvest ponad rok temu.
Jest to nie pierwszy przypadek, w którym podwykonawca został przyłapany na zatrudnianiu nieletnich w tym samym zakładzie. W maju inna firma janitorska została ukarana kwotą 650 tysięcy dolarów za zatrudnienie niemal 20 nieletnich w zakładzie w Sioux City oraz w innym zakładzie w Wirginii.
Departament Pracy podał, że liczba naruszeń prawa pracy dotyczących zatrudnienia nieletnich wzrosła o 89% w ciągu roku finansowego 2024. To wynik 736 dochodzeń, które ujawniły przypadki zatrudnienia ponad 4 tysięcy dzieci. Nałożone kary finansowe wyniosły ponad 15 milionów dolarów.
Paul DeCamp, były szef Wydziału Płac i Godzin Pracy, a obecnie doradca prawny Seaboard Triumph, wyraził swoje zdanie na temat sytuacji, sugerując, że firmy padają ofiarą nieuczciwych kontrahentów, którzy posługują się sfałszowanymi dokumentami do zatrudniania pracowników.
W związku z tymi zdarzeniami, firma Qvest została zobowiązana do przeprowadzenia w ciągu 90 dni przeglądu swojej polityki zatrudniania nieletnich oraz do ustanowienia procedury umożliwiającej zgłaszanie przypadków nielegalnego zatrudniania dzieci. Ma to obejmować bezpłatną infolinię dla sygnalistów. Firmy działające w branży sprzątającej muszą teraz uważniej monitorować swoich podwykonawców, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji związanych z naruszaniem prawa pracy.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.