
Niemcy tracą popularność jako kierunek dla uchodźców
Najnowsze badania przeprowadzone przez Komisję Europejską rzucają nowe światło na sytuację dotyczącą udzielania azylu w Unii Europejskiej. Zaskakującym wnioskiem z raportu KE jest fakt, że po raz pierwszy od wielu lat Niemcy nie są już najczęstszym krajem, do którego składane są wnioski o azyl. Zmiana ta jest szczególnie widoczna w kontekście Syryjczyków ubiegających się o ochronę.
Według danych opublikowanych przez KE, liczba wniosków o azyl w Niemczech w pierwszym kwartale tego roku spadła o aż 41 proc., osiągając liczbę 37 387. To oznacza, że teraz najwięcej wniosków o azyl składane jest we Francji (40 871) oraz Hiszpanii (39 318), a Niemcy zajmują trzecie miejsce pod względem ilości wniosków.
Okazuje się również, że najmniej wniosków o azyl zostało złożonych na Węgrzech (zaledwie 22) oraz Słowacji (tylko 7), gdzie panuje bardzo restrykcyjna polityka migracyjna. W pierwszych trzech miesiącach bieżącego roku ogółem o azyl w UE, Norwegii i Szwajcarii ubiegało się 210 641 osób, co oznacza spadek o 19 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim.
Największa liczba wniosków o azyl pochodziła z Wenezueli (25 375), Afganistanu (21 524) oraz Syrii (15 138). Zauważalny jest wzrost liczby wniosków składanych przez Wenezuelczyków, Ukraińców, Chińczyków oraz Hindusów.
Komisja Europejska ostrzega, że w najbliższym czasie liczba azylantów może ponownie gwałtownie wzrosnąć, głównie z powodu aresztowań w Turcji oraz trudnej sytuacji na Bliskim Wschodzie. Szczególnie niepokojąca jest sytuacja w Syrii, gdzie trwają starcia pomiędzy zwolennikami obalonego prezydenta Baszara al-Assada a islamistycznymi bojówkami wspierającymi nowy rząd w Damaszku.
W związku z tym, Unia Europejska musi być przygotowana na ewentualny wzrost liczby osób ubiegających się o azyl. Nowe wyzwania wymagają skoordynowanej i zdecydowanej reakcji wszystkich państw członkowskich. Jesteśmy świadomi tego, że sytuacja migracyjna może ulec zmianie w każdej chwili, dlatego ważne jest, aby być gotowym na wszelkie scenariusze i podjąć odpowiednie kroki w celu zapewnienia bezpieczeństwa i ochrony wszystkim potrzebującym pomocy.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.