Polityka

Niemcy w przededniu wyborów: plany zniesienia limitów prędkości, zakazu aborcji i Dexit budzą kontrowersje.

Konferencja partyjna AfD w Riesa została zaplanowana na 11 i 12 stycznia, ale już pod koniec listopada 2024 r., oskarżana m.in. o promowanie nazizmu partia, przedstawiła 85-stronicowy projekt swojego programu wyborczego. Wielu, spośród blisko 62 milionów Niemców uprawnionych do głosowania, wprawił on w osłupienie.

W programie AfD znalazły się kontrowersyjne postulaty, które podzieliły opinię społeczeństwa niemieckiego. Partia opowiada się między innymi za wprowadzeniem prorosyjskiej polityki zagranicznej, zniesieniem sankcji wobec Rosji, pozostawieniem Ukrainy jako neutralnego państwa poza NATO i UE, oraz za wyjściem Niemiec z UE (Dexit) i powrotem do własnej waluty – marki. Ponadto, AfD proponuje wprowadzenie kontroli na granicach, zatrzymanie imigracji, zniesienie zasiłków dla Ukraińców, zakaz aborcji z wyjątkiem przypadków gwałtu i wskazań medycznych, promowanie prywatnego transportu spalinowego, stopniowe odchodzenie od pojazdów elektrycznych, nieuleganie „histerii klimatycznej”, zniesienie limitów prędkości na drogach, powrót do energii jądrowej oraz paliw kopalnych.

Opinia publiczna w Niemczech jest podzielona w kwestii AfD. Partia zdobyła znaczące poparcie w sierpniowych wyborach landowych, wygrywając w Turyngii i zajmując drugie miejsce w Saksonii. Jednakże, AfD jest również obiektem ciągłych protestów i postulatów delegalizacji. Partia ma swoich zwolenników, którzy widzą w niej nadzieję na wyjście z kryzysu, oraz przeciwników, którzy oskarżają ją o promowanie faszyzmu, homofobii i rasizmu. Federalny Urząd Ochrony Konstytucji monitoruje AfD jako skrajną prawicę.

W swoim programie wyborczym, AfD proponuje również zmiany w obszarach gospodarki, świadczeń socjalnych, emerytur, energii, komunikacji, polityki zagranicznej, imigracji, rodziny, mediów i kultury. Partia opowiada się między innymi za niższymi podatkami dla przedsiębiorstw, uproszczeniem prawa podatkowego, stabilizacją systemu emerytalnego, powrotem do energetyki jądrowej, rozbudową infrastruktury transportowej, zniesieniem podatków od CO², opóźnianiem wieku emerytalnego, kontrolą imigracji, zwiększeniem wskaźnika urodzeń, reformą nadawania publicznego i zniesieniem obowiązkowych opłat za media publiczne.

Niemcy są obecnie podzielone wobec AfD, która według najnowszych sondaży cieszy się 20-procentowym poparciem. Partia reprezentuje jedną z największych sił politycznych w kraju. Jej idee i program budzą zarówno entuzjazm, jak i przerażenie w społeczeństwie niemieckim. Walka o przyszłość kraju toczy się w wielu obszarach, a decyzje podjęte w najbliższych wyborach będą kluczowe dla dalszego rozwoju Niemiec.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.

Pokaż więcej

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu zrzesza ze sobą osoby prywatne oraz firmy. STO prowadzi strony MojPrawnik24.pl oraz Ekonomia365.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *